Mustafa Cengiz'den flaş açıklamalar!

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, gündemdeki konularla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Mustafa Cengiz'den flaş açıklamalar!

Başkan Mustafa Cengiz, Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği'ni istifaya davet etti.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz basın toplantısına "Spor programlarında, yayıncı kuruluşta ve devletimizin kanallarında çok az Galatasaraylı var." dedi.

"BEŞİKTAŞIMIZ'DAN FENERBAHÇEMİZE..."

Basın toplantısı düzenleme gerekçelerini anlatan Mustafa Cengiz, "Söylediklerimizin yanlış anlaşılması, eksik kalması ve değerli rakiplerimizin doğru bilgilenmesi açısından bu basın toplantısına karar verdik. Kayserisporumuz'dan Trabzonsporumuza, Beşiktaşımız'dan Fenerbahçemize, Adanaspor Demirsporumuza kadar hepsi bizim kardeşimiz. Biz herkese ve kendimize saygı duyarız." diye konuştu.

"FENERBAHÇE İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMADIK"

Fenerbahçe ile ilgili bugüne kadar bir açıklama yapmadıklarını söyleyen Mustafa Cengiz, "Değerli rakibimizle yaptığımız derbi sonucunda istemediğimiz olaylar oldu. Verilen cezaler ve ortaya çıkan bir durum var. Bu bizi mutlu etmiyor, rakibimizi de etmediğine inanıyorum. Sevkler devam ediyor, kulüp, bence değerli hocamız Fatih Terim'le ilgili yeni görüşme yapılacak. Schalke maçı öncesi TRT'ye 15 dakikalık bir demeç verdim. Çoğu insanın izlemediğini, izleyenlerin de yanlış anladığını gördüm. Sevgili rakibimizle ilgili asla bir açıklama yapmadık. Biz derbide rakip taraftarlara en insani şekilde maç izleteceğiz diye karar verdik. Fenerbahçe maçında da hiçbir bildirimizde rakibimize yönelik bir beyanda bulunmadık. Bize teşekkür ettiler, biz de onlara teşekkür ettik. Maç içerisinde cenazenin olması nedeniyle taraftarlar ayrıldı, buna da saygı duyduk, olayı o sırada öğrendik. Bizim de Erzurumspor maçında cenazemiz oldu, bunu içimizde yaşadık. Belki de görevimizi tam anlamıyla yapamadık. Bu arada raporlara ulaştık, Fenerbahçeli taraftar 20:00'de hastanede vefa etmiş, statta olup olmaması önemli değil. Allah rahmet eğlesin, ailesine ve Fenerbahçe camiasına başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

"ÖFKENİZİ SOKAĞA DÖKMEYİN DEMEK İSTEDİM"

Schalke maçı öcnesi havalimanında yaptığı açıklamayla ilgili kamuoyunda yanlış anlaşılmalar olduğunu söyleyen Mustafa Cengiz, "Taraftarlarımıza yönelik "Öfke ve kininizi saklı tutun" sözlerim yanlış anlaşıldı. Bunu sokağa dökmeyin, intikama dönüştürmeyin demek istedim." dedi.

"ALİ KOÇ DA O SIRADA YANIMDAYDI..."

Maç sonu yaşanan kavgayla ilgili hakem Fırat Aydınus'u eleştiren sarı-kırmızılı kulübün başkanı "İki oyuncunun anlık gelişen davranışlarına hakem müdahale etmedi ve gerilim tırmandı. Hakemlerin buna müdahale etmesi gerekiyordu. Şampiyonlar Ligi'nde bu olay olsaydı, hakemler müdahale ederid. belki de hakemin basireti bağlandı. Bize göre bu olay, hakemin olaya müdahale etmesi nedeniyler oldu. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç da yanımdaydı, bir dakika süren bu olaya biz de şaşırdık. 89 güzel dakika unutuldu." açıklamasını yaptı.

"HUKUK KURULU'NUN İSTİFASINI BEKLİYORUM"

Galatasaray'dan 13, Fenerbahçe'den 2 kişinin sevk edilmesini eleştiren Mustafa Cengiz, "Bizden 13 kişi sevk edildi, rakibimizden 2 kişi sevk edildi. Onlardan da 13 sevk edilsin demiyorum, ancak bizden 2, onlardan 13 sevk edilseydi yine rahatsız olurduk. Rakipten sadece 2 oyuncu mu var, yapmayın! Onlardan sadece 2 kişi mi çime bastı? Bu çifte standardı Türkiye Hukuk Müşavirliği yapıyor. Daha sonra PFDK ve Tahkim Kurulu karar veriyor. Disiplin Talimatı'nınm 75. maddesine aykırı olarak VAR'ın tespit ettiği ve hakemin onayladığı dışında bir değerlendirme yaparsanız, bu tartışılır. PDFK'ya da kızamıyorum, onlara yapılan bir sevk var. Böyle bir çifte standart nedeniyle TFF Hukuk Müşavirliği'nin istifasını bekliyorum ya da değişmesini bekliyorum." dedi.

"KAVGAYI DAKİKALARCA VEREMEZSİNİZ"

Derbideki kavganın televizyon kanallarında yayınlanmasına tepki gösteren Mustafa Cengiz "Yaşanan bu kavgayı dakikalarca veremezsiniz. Bütün televizyonlarda bu görülüyor. Seyirci sahaya atlıyor. Şükür ki 49 bin kişiden sadece 1 kişi sahaya atladı. Galatasaray seyiricisi çok sağduyulu. Şampiyonlar Ligi'nde de bu işler oluyor ama yayıncı kuruluş vermiyor. Bizde dört açıdan gösteriliyor. Ayıplarını saklamak için değil, sporun barış ve kardeşiliği engellemesi için vermiyorlar. Bu görüntüleri vermeye devam millet birbirini vurur. Allah korusun." diye konuştu. 

"SERDAR AZİZ'İN VAR GÖRÜŞMESİ YAYINLANSIN"

Açıklamalarına devam eden Mustafa Cengiz, "Biz bu federasyon ile şampiyonluklar yaşadık. Komplo teorisi aramıyoruzi aksi söylendiği halde. Serdar Aziz'in pozisyonu bence penaltı ama VAR ne tepki verdi? VAR'ın bedeli kulüplerden alındı. Kamuoyu ve Galatasaray'ın vicdanını tatmin etmek için Serdar Aziz'in pozisyonunda VAR ile yapılan konuşmanın yayınlanmasını istiyoruz. Hollanda'da bir maçta VAR ile yapılan konuşma yayınlandı." şeklinde konuştu.

"MAÇLAR BERABERE BİTİNCE HAKEMLER MUTLU"

Hakemlerle ilgili görüşlerini aktaran Mustafa Cengiz, "Hakemlerden cesur olmalarını istiyoruz. Bizim aleyhimize olsa bile bunu istiyoruz. Bir maçta bir takıma kırmızı kart çıkınca ya da penaltı verilince diğer takım endişe ediyor, bizim aleyhimize de verebilir diye. Hakemleri bu hale getirdiler. Hakemlerin en mutlu olduğu maçlar, berabere  biten maçlar." açıklamasını yaptı. 

Derbiyle ilgili cezaların ağır olduğunun altını çizen Mustafa Cengiz "Hocamıza 7, Donk'a 6 ve Ndiaye'ye ceza verildi. Disiplin Talimatı'na aykırı şekilde bu cezalar verildi. İtirazımızı ettik. Bu olaylara göre verilen cezalar çok ağır." dedi. 

"TERİM BİR AMA GALATASARAY DAHA BÜYÜK MARKA"

Teknik direktör Fatih Terim ile aralarında problem olduğu yönündeki haberlere tepki gösteren Mustafa Cengiz, "Fatih Terim bir marka ama Galatasaray çok daha büyük bir marka. Bu ikisini çarpıştırmak istiyorlar. Yönetim, Fatih Terim'in arkasına saklanıyormuş. Israrla bu haberler yapılıyor." ifadelerini kullandı. 

"BANA VE YÖNETİME SALDIRIYORLAR"

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf karesiyle ilgili konuşan Mustafa Cengiz "Soğuk savaşta yapılan algı yönetiminin daha şiddetlisi, bana ve yönetime karşı yapıldığını görüyorum. Mustafa Cengiz'in Atatürk üzerinden reklamnı yaptığı yönünde eleştiriler varmış. 10 Kasım paylaşımında sadece Mustafa Cengiz yazsa, Galatasaray Spor Kulübü eklemesek anlarım. Sadece Galatasaray Kulübü yazaydık, 'Bak bak, bu adam çok sık Ankara'ya gidiyor, Bakanlar'la görüşüyor, adını yazdırmamış' denecekti. Futbocluların açtığı Atatürk pankartının üzerien biri sosyal medyada Mustafa Cengiz yazıyor. İnsanlar buna inanır. Yapmayın, etmeyin. Böyle bel altı savaş olmaz. Soğuk savaşta bile böyle basitlikler yapılmadı." ifadelerini kullandı. 

"BAŞKAN OLMASAYDIM, BEN DE YÜRÜŞÜYE KATILIRDIM"

Galatasaray taraftarının derbi kararlarıyla ilgili protesto yürüyüşü yapacak olmasıan değinen Mustafa Cengiz, "Biz sakin kalırız ama taraftardan bunu bekleyemeyiz. Taraftarlar bir yürüyüş yapacak. Geçen hafta Samandıra'da oynadığımız bir maçta takımıza saldırı oldu, Emniyet bu olayı kontrol etti ve bu iş basına bile sızmadı. Rakip takımı suçlamak için söylemiyorum. Provakasyoan gelmeyelim. Çimde de asfaltta da galeyana gelemyin. Başkan olmasaydım, ben de gelirdim. Taraftarlardan ricam demokratik şekilde yürüyüşlerini gerçekleştirmeleri. Bizim taraftarımız hiçbir zaman kolluk kuvvetlerine taş atmadı. Bunu rakiplerimize göndermek olarak söylemiyorum. Rakiplerimiz de bize saygılı, biz de onlara saygılıyız." açıklamasını yaptı. 

"KUR FARKI OLMASAYDI 12 MİLYON EURO..."

Ekonomik anlamda iyi bir çizgide gittiklerini belirten Mustafa Cengiz "UEFA ile ilgili aleyhimize yayın yapanları mahkemeye verdik. Bunu söylemeyecektim, ağzımdan kaçtı. Ekonomik anlamda iyi noktaya doğru gidiyoruz. Diğer kulüplerimizi zorlamadan söyleyeyim, borsada iyi durumdayız. Kur farkı olmasaydı, 12 milyon euro kar edecektik. Store ile ilgili araştırma yapıyoruz, kasıtlı ve bilinçli yanlışı asla affetmeyeceğiz. Ayrıca aklıma geldi, bize 'Vergi ödemiyor' diyorlar, 100 milyon TL vergi ödedik." dedi.

"AYDINUS'UN YERİNDE OLSAM YÖNETMEM"

"Fırat Aydınus bir daha sizin maçınıza verilirse tepkinzi en olur?" sorusuna cevap veren Mustafa Cengiz, "Fırat Aydınus'un tepkisi ne olur? Ben, Fırat Aydınus'un yerinde olsam Galatasaray'ın maçlarında ne hakem olurum, ne de VAR ya da AVAR hakemi olurum. Tavsiye etmiyorum, ben olsam diyorum." 

"ALİ BEY İLE KONUŞMAMIZI AÇIKLAMAYACAĞIM"

Derbide Fenerbahçe Başkan Ali Koç ile ettikleri sohbetle ilgili üstü kapalı bilgi veren Mustafa Cengiz, "60. dakikada Ali Bey ile neler konuştuğumuzu açıklamayacağım. 60'tan sonra Fenerbahçe çok güzel oynadı. Güzel bir maç oldu. İnşallah Galatasaray şampiyon olacak." ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: ASLAN ARENASI

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER