"Onyekuru çok hızlı bir oyuncu ama bir Bruma gibi..."

Sabah Gazetesi Spor Yazarı Levent Tüzemen, Galatasaray'ın deplasmanda 3-0 kazandığı Kayserispor mücadelesini değerlendirdi.

"Onyekuru çok hızlı bir oyuncu ama bir Bruma gibi..."

Sinan tercihi dışında Fatih Terim'in belirlediği kadro "Güvenli oynamak ve kazanmak için, iyi savunma yapmak gerekir" felsefesine uygundu. Galatasaraylı oyuncular hücumdan savunmaya çabuk dönmeye özen gösterdiler. Futbolcuların ayrıca topa hakim olma konusunda ısrarcı davranmaması, kontrollü oynaması ve rakip savunmanın arkasına Onyekuru ile Feghouli'yi kaçırmayı planlaması akıllıcaydı. Arka direğe sızan Onyekuru'nun attığı gol öncesi Mariano'nun müthiş pasına Feghouli'nin yaptığı depar ile sonrasında kaleci Muammer'den dönen şutu çok sertti. Onyekuru çok hızlı bir oyuncu ama bir Bruma gibi rakibin üzerine gidip çalım atabilme özelliği yok. Yine de gol vuruşu konusunda eğer rakipten baskı yemezse ve ayağını sokma konusunda ürkecek bir konu yoksa ikinci golündeki gibi vuruşlar yapabiliyor.

Jogging yapar gibi sahada koşan, rakibi bile kovalamayan Sinan Gümüş önce kendine, sonra da Terim'e ihanet eder bir oyun sergiliyor. Sinan çok güçsüz. O Sinan penaltı istediği pozisyonda ayakta kalır, vücudunu iyi kullanır ve topu asla kaybetmezdi. Sinan topla rakip kaleye dikine kopup gideceği pozisyonları da buldu ama güçsüzlüğü yüzünden verimli olamadı.

Belhanda ile Feghouli savunmaya çok yardım etti. Süratli Bilal'e karşı Ozan Kabak iyi direndi. Öz güvenli olmak Ozan için büyük avantaj ancak bazı pozisyonlarda aşırı soğukkanlılık risk yaratabilir.

Galatasaray'ın bu kritik galibiyetinde Fatih Terim'in taktiksel olarak güvenli, kontrollü ve dikkatli oyuna dönmesinin büyük etkisi vardı. Uzun bir aradan sonra teslimiyetçi bir görüntü sergilemeyen ve mücadeleden kaçmayan takım yardımlaşması üst düzeyde bir Galatasaray izledim.

Levent Tüzemen / Sabah

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 01:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER