"Penaltı pozisyonu, en azından..."

Hürriyet Gazetesi Spor Yazarı Hakan Ünsal, Galatasaray-Atiker Konyaspor mücadelesini değerlendirdi.

"Penaltı pozisyonu, en azından..."

Milli maç arasından sonra oynanmayacak takımlar listesinin başında gelir Konyaspor. Rıza Hoca ile de devam etse aynı görüntü olacaktı ama Aykut Hoca, Konyaspor’da zaten bu sistemin temelini atmış isimdi.

Maçı kendi alanında oynayan ve bu oyunu hiç sıkılmadan sabırla devam ettiren bir takıma karşı zorlanmak normal. Elbet bu durumu daha zor hale getiren Galatasaray’ın hem saha dışında hemde saha içindeki eksikleriydi.

Sezon başındaki o müthiş baskılı, boğucu oyun başlangıcının ancak esintisi olabilecek derecede oynanan ilk çeyrek, taraftarı biraz ümitlendirdi ama oyunun dengelenmesi uzun sürmedi. Konyaspor’a karşı topun ve oyunun hakimi olmanın, rakip alanda fazlaca bulunmanın hiçbir ekstra durumu yok. Zaten istenen budur çünkü alışılmış, çalışılmış ve planlanmıştır.

1 POZİSYON 3 SONUÇ

Nitekim ilk yarı da böyle geçti. Fakat iş pozisyon üretme ve etkili olmaya gelince her şey tersine döndü. İlk yarının sonuna kadar sahanın en rahatı Muslera ve Serkan’dı. İlk yarının en net pozisyonuna giren Jahovic’i durduran yine Muslera oldu. Fakat, o pozisyon öncesi ve sonrası itibariyle daha önemli. Tek pozisyon bize 3 şey anlattı:

İlki, 3’lü defans oynamanın zorluğu ve zaaflarını gördük. İkincisi, savunmanın geniş alandaki ağır halini seyrettik. Üçüncüsü, Muslera’nın hala çok iyi bir kaleci olduğu teyit ettik

SORUMLU YÜREKSİZLER

Bu kaybın en önemli sebebi hoca, cezalılar, eksikler kadar sahada yeterince mücadele etmeyen oyunculardı. Sahaya çıkan oyuncuların bazıları olmasa daha kötüsü olmazdı. Mücadele etmezsen, yüreğini koymazsan, formanın farkına varmazsan, son dakika da bile olsa işler tersine döner ve üzülürsün.

 EKSİKLER HER YERDE

Galatasaray’ın ilk yarının sonuna kadar sıkıntılar yaşayacağını biliyorduk. Eksikler de problem yaratacaktı. Bu nedenle taraftara daha çok iş düşecekti.  Temposu düşen Selçuk, varlığı zor hissedilen Eren, geniş alan bulamayınca çaresizleşen Henry, öne değil de geriye gelerek oynayan Feghouli başlıca isimlerdi.

Asıl eksik taraftarın umutsuzluğuydu. Gomis sonrası en büyük işin taraftara düşeceğine inandım.

VAR VARSA İZLE

Tüm maçın hikâyesinin son 5 dakikaya sığması enteresandı. Onyekuru’nun kaçırdığı ve maçı bitirecek pozisyon döndü tartışılacak bir penaltı oldu. Penaltı pozisyonu, en azından izlenilmeyecek ve direkt karar verilecek kadar net değildi. VAR sistemi ile ilgili zaten var olan kötü imajı düşünerek mutlaka izlemeye gitmeliydi Hüseyin Hoca.

Hakan Ünsal / Hürriyet
 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 02:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER