"Rize'nin Başakşehir karşısındaki oyun planı, bize Galatasaray-Başakşehir maçının..."

Sabah gazetesi spor yazarı Bülent Timurlenk, sporun gündemini yorumladı.

"Rize'nin Başakşehir karşısındaki oyun planı, bize Galatasaray-Başakşehir maçının..."

*Hafta sonu iki kritik maç oynandı. Beşiktaş-Başakşehir ve Fenerbahçe- Galatasaray karşılaşmalarına baktığımız zaman teknik direktörler Şenol Güneş, Abdullah Avcı, Fatih Terim ve Ersun Yanal'ın becerilerini nasıl buldunuz? Haftanın yıldızı hangisi olur?

Süper Lig'de yabancıları, alt yapıları ve hakemleri tartışıyorsak teknik adam performanslarını da tartışmalıyız. İspanya, İngiltere ve İtalya'nın yanında bizde ne yüksek taktik disiplin ne de oyun analizi var. Güneş, sol bek Medel hatasından döndü, haftanın kazananı. Avcı, 2. yarıda oyunu okuyamadı, Erzurum ve Akhisar gibi küme düşme hattındaki takımlardan da aynı baskıyı yemişti. Arda'yı oyuna alıp kaderine razı oldu. Terim, verimsiz Ndiaye yerine Selçuk'u alsa, Emre ve Diagne'ye göbekten ekstra top giderdi. Serdar Aziz'i gönderip kötü profesyonel Sinan'a güvenmek, Emre'nin güçsüzlüğüne çare bulamamak hiç Terimce değil... Yanal sürekli arma, forma açıklamalarıyla kariyerinde yeni bir sayfa açtı! Fenerbahçe'nin tarihini, büyüklüğünü herkes biliyor. Yanal o koltukta tarihi anlatmak için değil tarih yazmak için oturduğunun farkına varmalı artık.

*Fatih Terim, derbi sonrası hakemler için ağır ifadeler kullandı. Bu eleştirileri nasıl yorumluyorsunuz?

Türkiye'de hakem olmak için önce cesur insan olacaksınız eleştirisine katılıyorum. Hakem Ali Palabıyık, 'herkes mutlu olsun' diyerek Avrupa arenasında maç yönetsin, bakalım başına neler geliyor.

*Belhanda derbide oyundan alındı. Terim, "Sarı kartı vardı, atılmamak için çıkmak istedi" dedi. Böylesi kritik bir maçta takımın en önemli isminin çıkmak istemesi ve Terim'in de buna uyması doğru mu?

Belhanda, 46'da çıkmazdı. 18'de sarı kart gördü, 'aman ikinci sarıyı görür ' diyorsanız o zaman 19'da oyundan alın! Olmadı, 70-75'ten sonra taktik değişikliği bir kenara bırakıp risk almamak için kenara çekersiniz. Takımını 10 kişi bırakacak korkusu salan futbolcuyu o zaman Florya'dan getirmeyin derbiye. Telekom'daki derbide Soldado ile başlattıkları olaylardan dolayı hocası, arkadaşları 20 maç ceza aldı. Galatasaray'ın bu sezonunu, attığı-atamadıklarıyla değil; karakteriyle raydan çıkartan 'eksi 10 numara profesyonel' Belhanda ile anlatabiliriz.

* Ligde son alınan sonuçların ardından Galatasaray ve Başakşehir'in şampiyonluk şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Galatasaray 6 maçı da kazanacak, Başakşehir bir maçta da berabere kalacak. Başakşehir takılır ama Galatasaray 6 maçını da kazanır mı? Bu hafta Rize'nin Başakşehir karşısındaki oyun planı, bize Galatasaray-Başakşehir maçının final olup olmayacağını söyleyecek.

Bülent Timurlenk / Sabah

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 00:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER