Şampiyonlar Ligi için tarihi karar! Türk takımları artık...

Artık Şampiyonlar Ligi'nde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak... Devler Ligi'nde ülkemizi temsil edecek Türk takımlarını uzun bir yolculuk bekliyor.

Şampiyonlar Ligi için tarihi karar! Türk takımları artık...

İşte ayrıntılar ve yeni format:

A Spor'da yer alan haberde; Fransa'nın önde gelen gazetelerinden L'Equipe, yeni formatın detaylarını okuyucularıyla paylaştı.

Şu anda 8 grupta 4'er takım mücadele ediyor, ilk 2 sırayı alan takımlar üst tura çıkıyordu.

Yeni formatta artık 4 grup olacak ancak gruplarda 8'er ekip yer alacak. Gruplarda ilk 4'e giren takımlar üst tura çıkarken, 5. bitiren ekipler bir sonraki sezon Şampiyonlar Ligi'nde yer alma fırsatı yakalayacak.

UEFA'nın amacı, kulüpler bazında dünyanın en çok ilgi çeken futbol turnuvası olan Devler Ligi'ni daha rekabetçi hale getirip, maç sayısını katlamak.

6. ve 7. olan ekipler ise yoluna Avrupa Ligi'nden devam edecek. Şampiyonlar Ligi'ndeki maç sayısı da yeni formatla birlikte 224'e yükselecek.

Format değişikliği sadece Devler Ligi'yle sınırlı kalmayacak. Avrupa Ligi'nde kaliteyi artırmak için takım sayısı 48'den 32'ye düşecek.

Ayrıca 'Avrupa Ligi 2' adı altında yeni bir turnuvanın daha hayata geçirilmesi gündemde.

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi için vize almakta zorlanan takımların yer alacağı 'Avrupa Ligi 2'yi kazanan ekip, bir sonraki sezon Avrupa Ligi'ne katılacak.

2024 yılından itibaren hayata geçirilmesi beklenen yeni Şampiyonlar Ligi formatını futbolseverler şimdiden merak ediyor...

Türk takımlarında da statü değişikliği sonrası katılımın artıp artmayacağı durumunu yine ülke puanı belirleyecek ama artık temsilcilerimiz, gruplarda yer alan takımların sayısının artmasıyla Avrupa'da yoluna devam etme konusunda eski formata kıyasla daha avantajlı olacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 03:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER