Şenol Güneş'ten Fatih Terim sözleri! "Bizim için böyle dediklerini duyuyorum"

Milli Takımlar teknik direktörü Şenol Güneş katıldığı yayında açıklamalarda bulundu.

Şenol Güneş'ten Fatih Terim sözleri! "Bizim için böyle dediklerini duyuyorum"

Şenol Güneş'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde...

"ENDÜSTRİYELLEŞME NORMAL AMA..."

"Futbol bulunduğumuz hayatın bir parçası, bir oyun ama hayatımızın merkezinde. Bir sektör oluşmuş, binlerce insan oluşuyor, endüstrileşmesi normal ama normal olmayan bunu yönetme biçimi. Futbol biraz daha yalnız, başlangıcına bakarsak, Liverpool gibi takımların kuruluşuna bakarsak, Liverpool işçi takımıydı. Polis takımı, işçi takımı, asker savaşı... Savaşı unutturmak, yarışı yapmak, rekabeti ortaya çıkarmak, dostlukları pekiştirmek için kullanılan bir araçtı futbol."

"PARA SADECE ARAÇTIR"

"330 milyon civarında geliri olanlar var, eskiden 1-2 milyondu. Para büyüdü. Çocukluğunda edebi, saygıyı gören bir insan olarak, param olduğunda ondan vazgeçmiyorum. Bunu bozmak isteyenler de olabiliyor, seveni ya da sevmeyeni. Seven de sevmeyen de beni anlamadıktan sonra aynı değerdir. Para bir araçtır, önemli olan değerdir, değer bulduğun zaman parayı kazanabilirsiniz. Ne kadar kazanabilirsiniz, bilmiyorum. Değer yoksa, parayla değeri alamazsınız."

"İŞÇİYE DE PATRONA DA İHTİYAÇ VAR"

"İşçiyle başlayan Liverpool takımı, yöneticilerin gelmesine hoşgörüyle baktı ve bu da normaldi ama sonra o çalışanlar 2. planda kaldı. Taban birliklerin önde olması gerekiyor. Oyuncular, antrenörler, çalışanlar önde. Bir patron olmalı ama bunu yönetmeli. Bir şirkette işçisini sömüren bir patron varlığını sürdürmesi mümkün değil. İşçiye de, patrona da ihtiyaç var."

"BÜYÜKLER ÇOK YANLIŞ YAPTILAR"

"Büyük kulüpler çok para kazandılar, çok yanlışlar yaparak borçlar yaptılar, şimdi de günlük parayı kurtarmaya çalışıyorlar. Sistemin içinde bağlı olunan kuruluşlar olması yararlıdır. UEFA'nın yanlışları var, katılıyorum ama yok sayarak olmaz. Kendiniz bir düşman yaratıp kendinize bir hayat çizerseniz, yalnız kalırsınız. Yapılmak istenen de bu."

"BİR OYUNCU 200-300 MİLYON ETMEZ"

"Bir oyuncu 200-300 milyon euro ettiğinde, burada bir çarpıklık var. Günlük bir geçerliliği olabilir. Bir işçi 3 bin lira alırken, kazandığınız için 10 bin lira verirseniz ve yarın kazanamazsanız... Önce yanlışları düzeltelim, sonra pandemiyi konuşalım, sonra ne yapmamız gerektiğini düşünelim derken siz kendi kendinize plan yapıyorsunuz. Güçlü, güç zehirlenmesiyle karar alıyor. Oyuncu da ayaklansa ne olacak, bitti."

"DEĞERİ YOK EDİYORLAR"

"Futbolu korumak zorundayız, büyük bir sektör. Parayı çok ön plana çıkardık, para amaç oldu, para araç olmalıydı. Barcelona, Real Madrid taraftarı devam ediyorsa, o duygular var olduğu için. Barcelona da Trabzonspor da bordo-mavi. Trabzon'daki adam niye tutmasın Barcelona'yı? Para önemli ama parayı kullanmayı bilmeyenler aynı yolla devam ediyorlar, bu pastayı, değerli ürünü yok ediyorlar."

"BİZE DİNOZOR DİYORLAR"

"Fatih hoca, Mustafa hoca, Şenol hoca dinozor, fosil, bir şey yapamaz diye duyuyorum. Ne yapamaz ya? Ben hala düşünüyorum. Yönetici zihniyeti aşağıyı etkiliyor. Ben yöneticiyim, yaşayabilmek için parayla iş yaparım o zaman, kişiyle yapmam. Mahallede, mahalle büyükleri ile futbol büyütüldü, onu bozarsanız bu işi yapmayın, başka iş yapın

"PARA DEĞİL İLKE PEŞİNDE KOŞMALI"

"Önünüze düşen her parayı alırsanız, başka bir hayata girersiniz. 1 milyon euro kazanıyorsun diyelim ayda, ben size 50 milyon euroluk iş buluyorum, kabul eder misiniz? 1 milyon size fazlasıyla yetiyor diyelim. Değerinizin karşılığı 1 milyonsa ve mutluysanız, 50 milyon sizi bozabilecekse düşünürsünüz. Para peşinde değil, ilke peşinde koşacaksınız. Yaptığınız mesleğin karşılığını alın, bunun için de savaşın ama para peşinde konunca ne değer kalır elinizde, ne para kalır."

"BİRLİKTE OLMAK İÇİN FUTBOL OYNARDIK"

"Benim başladığım dönemde futbol ahlaksızların, serserilerin oynadığı bir oyun diye bakılıyordu. Ben futbolcu olmak için yola çıkmadım, sokakta oyuncak olmadığı için oynadım. Biz limon kabuklarıyla top oynardık. Kapılar kaleydi, 5'er 5'er şut atardık. Futbolcu olmak için değil, birlikte olmak için oynardık. O günkü zorluklar, bugün için değer oldu."

"HANGİ İŞTE BU KADAR KOLAY PARA VAR"

"Taraftar grupları beslendi. Gençler bu sebeple işe girmediler, iş haline getirdiler. Futbol tehlikeli, hangi işte bu kadar kolay para kazanırsınız? Başkaları girdi çünkü para var. İşin ehli olmak yerine bir şeyler almak isteyen oldu."

"RIZA BEŞİKTAŞLI, BEN TRABZONLUYUM"

"Ölmeye ölmeye geldik, vur, kır, parçala ne demektir? Bu şiddet duygularıyla sağlıklı ortamı nasıl sağlayacağız? Bunu kullananlar da var. Rıza hoca Beşiktaşlıdır, gayet normal, ben de Trabzonsporluyum. Bizim öğrendiğimiz, ahlak değerleriyle iş yapmak. Manchester City'de çalışan Guardiola Barcelonalı, değiştiremezsin. O golü yedi, böyle yedi, şu ara başladı, varsa bir iddia, doğruysa, emin ol söyle, birlikte peşinden gidelim. " 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2021, 23:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER