"Seri dışında ne yaptığını bilen yoktu"

Milliyet gazetesi yazarlarından Tayfun Bayındır, Btc Türk Yeni Malatyaspor - Galatasaray mücadelesini değerlendirdi.

"Seri dışında ne yaptığını bilen yoktu"

Bu beklenmedik beraberliğe birden fazla gerekçe bulabiliriz. Örneğin, “Fatih Terim’in sürpriz rotasyonu takımın dengelerini bozdu” diyebiliriz. Ya da, “Terim ve ekibinin cezalı oluşları, otorite boşluğu yarattı, organizasyon bozuldu” şeklinde değerlendirme de yapabiliriz. Hatta, bu denli kaliteli ve tecrübeli kadroya rağmen “Şampiyonlar Ligi yorgunluğunu üzerlerinden atamamışlar” diye abartılı bir yorumda bile bulunabiliriz. Ve bunlar gibi başka nedenler sıralamak da mümkün...

Ama gerçek bir tane... O da, Galatasaray’ın iyi takım olmasına karşın iyi futbolu henüz oynamıyor olması...

Sarı-kırmızılı ekibin, “Bunu ben de atarım” türünden çok sayıda goller kaçırması kimseyi aldatmasın. Malatya maçına çıkmadan Fenerbahçe maçıyla yatıp-kalkan lidersiz takımın “şuursuz” olması son derece doğal değil mi?

Gerçekçi konuşalım, Fatih Terim’in kenarda olmadığı her maçta Galatasaray saha içi organizasyonda sorun yaşıyor. Dünkü Malatya maçı bu tespit için harika bir örnek...

Malatya ilk 20 dakikanın hakimi olan taraftı. Galatasaray üzerinde etkileyici bir baskı kurdu Sergen Yalçın’ın takımı. İki ciddi pozisyon işte bu anlarda kaçtı. Seri dışında ne yaptığını bilen Galatasaraylı’nın mumla arandığı bu bölümün bitiminde, yukarıdan gelen uyarı sonrasında, oyuncuların bölgeleriyle ilgili küçük bir değişiklik başka bir Galatasaray çıkardı karşımıza. Tanıdığımız, başında Terim’in olduğu bildiğimiz Galatasaray gibi oynamaya başladılar. 23. dakikada gol geldi. Ardından devre olana kadar goller kaçtıkça kaçtı.

Galatasaray ikinci yarıya bıraktığı yerden başladı. Yine şuursuz, yine vurdumduymaz bir görüntü vardı ama geriye yaslanmış Malatya’ya karşı pozisyon üstüne pozisyon buldular. Bu dönemde akıl almaz goller de kaçtı. Tam, “Şimdi Galatasaray ikinciyi atıyor” derken, Sergen Yalçın devreye girdi. Fofana’yı sahaya süren Sergen hoca, bir anda maçın rengini de gidişatını da değiştirdi. Orta sahaların kolaylıkla geçildiği bu son bölümde, üç duran top ile “Geliyorum” mesajı veren Malatya, dördüncüsünde golü buldu.

Hakemin 3 dakika uzatma verdiği yerde, Falcao’nun 90. dakikada oyuna girmesine ve hakeme yapılan eleştirilere de şaşırmamak elde değil.

Bu arada Arda Kardeşler’in Alanyaspor-Fenerbahçe maçındaki kural itirazına neden olan taç pozisyonuna nazire yapması da bir hayli ilginçti.

Tayfun Bayındır / Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER