"Seyircinin hevesini Seri kırdı"

Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Ebru Kılıçoğlu, Galatasaray-Konyaspor karşılaşmasını değerlendirdi.

"Seyircinin hevesini Seri kırdı"

Galatasaray, kaybedilen 3 puanın telafisi için çıkıyor sahaya ama bir hafta önce bıraktığı yerden başlamayı tercih ediyor: Yani ince sızı! Yeni gelen oyuncularla ‘güncellenen’ takımda Nzonzi ve Seri’ye emanet edilen orta saha, ileriyi besleme konusunda kısır kalıyor. Kanatları hareketlendirmesi gereken Emre Mor, rakip savunmada sıkışıp kalıyor. Babel ise ona verilen iş yerine Diagne’nin bir türlü beceremediği gol atma işini üstlenince maçın çalışkan çocuğu Feghouli, son derece yalnız kalıyor. Kapanan savunmalar karşısında gol yollarındaki yaratıcılık konusunda zaten yetersiz olan ev sahibi, maça Konyaspor’a ‘maruz kalarak’ başlıyor. Maçın ilk 5 dakikası, bir türlü kontrol edilemeyen korner atışlarına harcayıp neden sonra rakip sahaya gitmeye karar verdiğinde de Konyaspor’un alabildiğine disiplinli ve hatasız savunma anlayışına takılıp kalıyor. Öyle ki Galatasaray, oyunu rakip sahaya itmeye ne kadar çalışırsa Konyaspor da o kadar ustalıkla direniyor. Böylece istatistikler Galatasaray’ın ilk yarıda yüzde 75’lik top hakimiyetiyle oyuna hükmettiğini gösterse de izlediğimiz maçta Konyaspor, kendini yıpratmadan ve gücünü de harcamadan kendi taktik kurgusunu ev sahibine kabul ettiriyor.

İyice kitlenen ve gol pozisyonlarına hasret kalınan ilk 45 dakikadan sonra müdahale Fatih Terim’den geliyor. Cezası bitip saha kenarına dönen hoca, Emre Mor-Adem değişikliğiyle oyunu hareketlendirirken, oyunun da tamamen rakip sahaya yığılmasını sağlayan bir anlayışla çıkıyor sahaya. İlk yarıda özlenen bütün tehlikeli pozisyonlar peş peşe geliyor. Kurulan baskı, rakibi hataya zorluyor. Sonunda 60. dakikada Babel, rakibin hatasından faydalanıp ustalık dolu bir gole imzasını atıyor. Bu golle takımına gerçek manada kavuşan ve ‘kilit açıldı, goller gelecek’ beklentisine giren seyircinin hevesini Seri kırıyor. 75. dakikada rakibe yaptığı harekete kırmızı kart çıkıyor. Bu dakikadan itibaren Galatasaray, attığı golü cansiperane koruma derdine düşüyor ama 90+6’da gelen Jonsson’un vuruşuna engel olamıyor. 

Bir yıl önce kazanılan zorlu ‘şampiyonluğun’ kredisi ne kadardır? Bu net bilinmez ama sergilenen futbol seviyesi bu olduğu sürece, o kredi hızla eriyor...

Ebru Kılıçoğlu / Cumhuriyet 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER