Spor hukukçusu Özkurt'tan 'kural hatası' yorumu! ''Durumu netleştirecek olan...''

Galatasaray Kulübü, UEFA Avrupa Ligi'nde oynanan Lokomotiv Moskova maçında 'kural hatası' gerekçesiyle karşılaşmanın sarı-kırmızılıların hükmen galibiyetiyle veya maçın tekrar edilmesi konusunda başvuruda bulunduğunu açıkladı. Uluslararası spor hukukçusu Emin Özkurt, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Spor hukukçusu Özkurt'tan 'kural hatası' yorumu! ''Durumu netleştirecek olan...''

Galatasaray Kulübü, beklenen adımı attı... 

UEFA Avrupa Ligi’nde Lokomotiv Moskova ile 1-1 berabere kalan Galatasaray, maçı yöneten İsviçreli hakem Sandro Scharer’in kural hatası yaptığı gerekçesiyle UEFA’ya başvuruda bulunulduğunu açıkladı.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nde görev yapan Avukat Emin Özkurt, Galatasaray-Lokomotiv Moskova maçında kural hatası yaşandığı iddialarını şu sözlerle yorumladı:

Zhivoglyadov’a gösterilen iki sarı kart da aynı olay için gösterildi ve ikinci sarı kart yaşanan olayların ardından hatırlatma niteliğinde mi? Ancak burada belirtmek gerekir ki, maç kayıtlarından görüleceği üzere, hakemin ikinci sarı kartı gösterirken hatırlatmaya ilişkin hiçbir hareketi bulunmamaktadır. Yoksa artarda gösterilen sarı kartlar farklı olaylar için mi gösterildi?”

“TEKRAR GÜNDEME GELECEKTİR”

IFAB Kural Kitabı’nda yazan ve hakemin yorumuna dayanmayan, objektif kurallardan birinin uygulanmaması veya yanlış uygulanması halinde “kural hatası” gündeme gelecektir. Aynı oyuncuya 2 sarı kart gösterip, kırmızı kart göstermemek net bir şekilde kural hatasıdır ve kural hatasının varlığı halinde maç tekrarı konusu gündeme gelecektir.”

“UEFA’NIN WEB SİTESİNDE…”

“Ancak bir diğer önemli husus da UEFA’nın web sitesinde yer alan maç raporunda 90+1’de gösterilen sarı kart görünmemekte olup, yalnızca 90+3’teki sarı kart görünmektedir. Bu noktada, hakemin ilk gösterdiği sarı kartı not etmeyi unuttuğu ve 90+3’te ilk pozisyona ilişkin sarı kartı gösterdiği akıllara gelmektedir. Sonuç olarak, birçok belirsizlik unsurunu barındıran bu olayda Galatasaray’ın UEFA’ya başvurması halinde hakemin olaya ilişkin UEFA’ya vereceği savunması durumu netleştirecek olup, maçın tekrar edilip edilmemesinde kritik rol oynayacağı kanaatindeyim.” (Sözcü)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER