UEFA'da bu artış gerçekleşirse Galatasaray köşeyi dönecek!

Sezonu şampiyon tamamlayıp, Şampiyonlar Ligi'ne gitmeyi hedefleyen Galatasaray, UEFA gelirlerinden de ciddi bir beklenti içine girdi. Şampiyonlar Ligi gelirlerindeki olası artışın gerçekleşmesi durumunda Galatasaray, hiç galibiyet alamasa bile 45 milyon Euro kazanacak.

UEFA'da bu artış gerçekleşirse Galatasaray köşeyi dönecek!

2016-17 sezonunu 61 milyon TL’lik store geliri ile tamamlayan Galatasaray’da bu rakam geçen sezon  95 milyon TL’yi yükseldi. Bu sezon ligin bitmesine daha iki hafta kala 140 milyon TL’yi bulan gelirler için yönetimin beklentisi Akhisarspor ve Başakşehir maçlarından sonra gelecek çifte şampiyonlukla beraber rakamın 160-170 milyon TL civarına yükselmesi. Sadece bu sezon 2.5 milyon civarında ürün satan GS Store’un, çifte şampiyonluk gelmesi durumunda piyasaya sürülecek 15 ila 20 farklı ürünle beraber 100 ila 250 bin arasında bir satış oranı bekleniyor. Beklentilerin karşılanması durumunda GS Store’un yıllık geliri 160 hatta 170 milyon TL’yi bulacak.  

Devler Ligi'nde 0 galibiyet bile 45 milyon Euro

Galatasaray’ın asıl beklentisi ise Şampiyonlar Ligi gelirleriyle ilgili… geçen sezon UEFA’dan ödül gelirlerini 2.3 milyar Euro’dan 3.4 milyar Euro’ya çıkarmayı başaran ECA’nın (Avrupa Kulüpler Birliği) hedefinin rakamı 5 milyar Euro’nun üzerine çıkarmak olduğu bildirildi. Böyle bir durumda geçen sezon 1.9 milyar Euro olan Şampiyonlar Ligi  ödüllerinin 3 milyar Euro’yu bulacağı konuşuluyor. Bu da geçen sezon 15.2 milyon Euro olan Şampiyonlar Ligi gruplarına katılım bonusunun 20 milyon Euro olması anlamına geliyor.

Aynı şekilde geçen sezon 2.6 milyon Euro olan Şampiyonlar Ligi’ndeki galibiyet primi ile 1.3 milyon Euro’luk beraberlik priminin 5 milyon Euro ile 2.5 milyon euro civarında yenilenmeye gidebileceği bildrildi. Ayrıca katsayı ve yayın havuzundan geçen sezon 15 milyon Euro’yu kasasına koyan Galatasaray eğer ECA konuşulan rakamı koparabilirse kasasına 25-30 milyon Euro civarında daha bir rakam koyabilecek.

Bu da Galatasaray son yıllarda olduğu gibi Şampiyonlar Ligi’ne tek başına devam etmesi durumunda hiç galibiyet alamasa bile 45 milyon Euro yani yaklaşık 315 milyon TL’lik bir gelir elde edecek. (Fotospor)

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 02:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER