"Uilen’in Berg’ini atarım"

Eski hakem ve spor yorumcusu Erman Toroğlu, Fotomaç gazetesine futbolun gündemini değerlendirdi.

"Uilen’in Berg’ini atarım"

Uilenberg, “Palabıyık kötü yönetmedi” demiş. Eğer bunu söylediyse ben bu Uilenberg’in Berg’ini atarım “Ulen” derim, “Gel buraya akşama kadar tartışalım” pozisyonları gözünün içine sokarım.

Yeter Yıldırım Demirören yeter' diye önce Beşiktaşlılar bağırdı, sonra Türk futbol kamuoyu... Peki, Yıldırım Demirören gitti, dertler bitti mi? Ne gezer arttı... Sevgili Hüsnü Güreli geçici dönem için TFF'nin başkanı oldu. Haziranda yeni başkan seçilecek. Sakın, "Ben geçici olarak buradayım" deyip, bazı olayları geçiştirme. Çünkü iş öyle boyutlara gelmeye başladı ki kalan 6 haftada Türkiye'de yer yerinden oynar. Sevgili Hüsnü! Sen bu söylediğimi kaile almaya bilirsin ama bunlar kıvılcımdır dikkat et. Mangalın üzerine benzin dökmüş gibi ortalık yanar. Çünkü gidişat öyle. Göstere göstere öyle işler yapılıyor ki bu işi bilenler aptal yerine konuluyor. İsterseniz sondan başlayalım

GÖREV VERİLMEMELİYDİ 

Haftanın hakemleri açıklandı. Başakşehir, Çaykur Rizespor'la oynayacak. Burada biraz duralım. Rizespor'un geçen haftaki maçı ne oldu? Hakem Yaşar Kemal Uğurlu siyah beyaz iki hata ile Rizespor'dan iki oyuncuya sarı kart gösterdi. Bu iki oyuncu (Abarhoun ve Samudio) cezalı duruma düştüğü için oynamayacak. Bu iki siyah-beyaz hata yapan Yaşar Kemal Uğurlu'ya görev verilmemesi gerekir. Maçı veren amcamlar ne yapıyorlar? Uğurlu'yu ödüllendiriyorlar. Kasımpaşa-Bursaspor karşılaşmasına veriyorlar. Benim kafam karışıyor.

Şimdi dönelim geriye. Bu haftaki Başakşehir- Rize maçını kim yönetecek? Hüseyin Göçek. Çok akıllıca ve zekice bir atama! Neden... Hatırlayın Galatasaray, Konya ile oynuyor. Ceza alanı içinde bir ikili mücadele penaltı ile yakından uzaktan alakası yok. Yardımcı hakem iki kez bağırıyor, "Sakın penaltı verme" diye. Göçek ısrar ediyor ne de olsa delikanlı! Çarşı karışıyor.

BİLDİRİYE İMZA ATTILAR 

Her şey meydana çıkıyor. Galatasaray bağırıyor, ben eski futbolcu ve hakem olarak şunu söylüyorum. Bu tarz hata yapan hakemlere okkalı ceza verilmeli. Çünkü işler eskisi gibi değil... 'Görmedim' deme şansı yok, kamera var.

Çarşı karışınca ilk başta Göksel Gümüşdağ olmak üzere Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman çok enteresan bir açıklama yapıyorlar, 'Hakemlere sahip çıkalım, bu hakemlerle lig bitecek' diye. Bildiriye imza atanlar var, atmayanlar var.

Kadere bakın bu maçın hakemi Hüseyin Göçek, Başakşehir- Rize maçını yönetecek. Zavallı çocukcağız. Ne tesadüf değil mi? Millet keriz, atamaları yapan akıllı. Hüsnü Güreli, bunlar birikiyor, birikiyor... Yarın ortalık yangın yeri olursa sorumlu sensin. Bu ortaoyununa ortak olma. Dikkatli ol. İş işten geçtikten sonra akıl veren çok olur. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum.

Şimdi gelelim en son haftaya... Türkiye'nin bir numaralı hakemi Cüneyt Çakır. Beğenir ya da beğenmezsiniz adam dünyada, Avrupa'da maçlar yönetiyor. 6 takımı ilgilendiren bir derbi oynanacaksa kimi verirsiniz; Cüneyt Çakır'ı...

PALABIYIK TEK TARAFLIYDI 

Ama hayır. Cüneyt Çakır'ı bir başka maça veriyorsunuz sezonun en zorlu ve sıralamayı etki edecek maçına hiç Fenerbahçe- Galatasaray derbisi yönetmemiş Ali Palabıyık'ı atıyorsunuz. Palabıyık her şeyiyle maçın içine ediyor. Aslında yediği tabağa tükürüyor. O kadar göstere göstere yapıyor ki 'Ben futbolcu olsam ne yapardım' diye sordum. Karakter mi diyeyim, şartlı mı diyeyim basiretsiz mi diyeyim ne diyeyim bilmiyorum. Bu tip hakemler yüzünden hakem oldum. Tamamen tek taraflı maç yönetiyor. MHK'nın alayı karşıma gelsin, maçı oynatalım bütün pozisyonları baştan sona tartışalım böyle rezilliği nadir gördüm. İçimden kusmak geldi. Uilenberg demiş ki 'Ali Palabıyık kötü maç yönetmedi.' Eğer Uilenberg bunu söylediyse ve bu söyledikleri gerçekse ben bu Uilenberg'in Berg'ini atarım "Ulen" derim... "Gel buraya akşama kadar tartışalım." Pozisyonları gözünün içine soka soka oynatırım ağzını açamaz. Bu ülke dingonun ahırı değil. Uilenberg bunu söylediyse birilerinin UEFA ve FIFA'ya görüntüleriyle şikâyet etmesi gerek. 'Bu adam nasıl eğitim verecek, insanları birbirine mi kırdıracak' diye.

KULÜPLERİ MAHKEMELİK ETTİNİZ!

Haberde şu dikkatimi çekiyor. Uilenberg bunu konuşmuş bir duyummuş, gazeteci arkadaş Uilenberg'le konuşmuş mu? Uilen, sana çok para lazımsa TFF'de var versinler. Nasılsa her şeye harcıyorlar ama Türk futbolundan elini ayağını çek. Anlamadığım bir nokta daha var. Bu MHK'da çalışan arkadaşlar bu göreve gelmeden önce gazetelerde yazıyorlardı neler neler söylüyorlardı. Ne oldu size küçük dilinizi mi yuttunuz? Açıklasanıza Ali Palabıyık'ın yaptıklarını. Sakın Uilen'i ortaya atmayın erkek gibi konuşun. Susarsanız zaten kabul ediyorsunuz demektir, zaten ettiniz. Beyler Türkiye'de hakemlik futbolculuğun çok gerisinde kaldı. Yaptığınız haltlarla insanları mahkemeye düşürdünüz. Kulüpleri mahkemelere düşürdünüz. İnşallah daha kötü şeyler olmaz. Ama gidilen yol tehlikeli.

Erman Toroğlu / Fotomaç

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER