"Üstüne basa basa söylüyorum, derbide Galatasaray..."

Milliyet Gazetesi'nin usta yazarı Osman Şenher, Galatasaray-Fenerbahçe derbisi öncesinde değerlendirmelerde bulundu.

"Üstüne basa basa söylüyorum, derbide Galatasaray..."

Türkiye’de derbi denince her futbolseverin kalbi çarpar. Yöneticisi, teknik direktörü, futbolcusu, taraftarı hepsi diken üstündedir. Hiçbir zaman derbi kaybeden bir takımın oyuncularına ve hocasına hoşgörüyle bakılmaz. Bu bir gerçek. Bunun için Galatasaray’da sakatlar varmış ya da Fenerbahçe formsuzmuş... Böyle büyük bir derbide bunlar önemli değil. Öncelikle şunu söyleyeyim, Türk Telekom Stadı’nda oynadığı maça Galatasaray 11 kişi çıkmıyor. 45 bin taraftarını da arkasına alarak 12 kişi oluyor. Rakiplerin o atmosferden etkilenmemesi mümkün değil.

Galatasaray iyi oynar, kötü oynar bunu bilemeyiz. Ama böyle maçlarda taraftarın baskısıyla bütün futbolcular her şeylerini sahaya koyuyorlar. Takım içindeki problemlerin hepsi bir kenara bırakılıyor. Galatasaray gibi, Fenerbahçe gibi büyük kulüplerde derbi kazandıran futbolcu tarihe geçiyor. Taraftarın gözünde bu isimlerin kredisi katlanarak artıyor. Yani derbilerde elini beline koyup, ‘Aman ben 90 dakika idare edeyim’ diyen tek oyuncu göremezsiniz.

Galatasaray böyle bir atmosferde fırsatı tabii değerlendirecek, bu en doğal hakkı. Ve üstüne basa basa söylüyorum herkes farklı bir Galatasaray seyredecek.

Fenerbahçe’ye gelince; bu sezon bir türlü istikrarı sağlayamadılar. Bunu isterseniz hocaya, isterseniz futbolcu kalitesine bağlayın... Ama ortada bir gerçek var. Şu anda takım sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Büyük camialar bu tür sorunlardan hep büyük maçlar kazanarak kurtulmuştur. Efendim, forvet iyi değilmiş, orta saha yeterince koşmuyormuş, defans hata yapıyormuş... Bunların hepsi derbide bir kenara konacak. Ben iki takım futbolcularının ne kadar güçleri varsa sahada mücadele ederek bunu göstereceklerine inanıyorum.

Fenerbahçe Başkanı ve yönetim kurulu, Başkan Mustafa Cengiz’in misafiri olacaklar. Maça gelen Fenerbahçe taraftarları taciz edilmeyecek. Bu uzun senelerdir ilk defa yaşanacak. Ben harika bir futbol izleyeceğimizi düşünüyorum. Bir tek dileğim var; hak eden kazansın...

Osman Şenher / Milliyet

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 23:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER