"Vedat Muric, Mevlüt ya da Deniz'i almak değil; esas vizyon Falcao'yu almaktır"

Fatih Altaylı, Habertürk TV'de yayınlanan Spor Saati adlı programda açıklamalar yaptı.

"Vedat Muric, Mevlüt ya da Deniz'i almak değil; esas vizyon Falcao'yu almaktır"

İşte Altaylı'nın değerlendirmelerinden öne çıkanlar...

BİR BASKI OLUŞTU

Önce bir beklenti oluştu, dünkü karşılama da onun patlamasıydı. O açıdan çok normaldir. Futbolcu üzerinde muhakkak ki bir baskı yaratır ancak coşku da yaratır. Falcao'yla ilgili oluşturulan havanın Galatasaray Futbol Takımı'na nasıl yansıyacağı merak konusu. Ama önemli bir futbolcu geldi Galatasaray'a.

GİZLİ YÜRÜTMEK ZORUNDA

Galatasaray'ın yapmak istediği bazı hamlelere bir süre önceden söylediğim gibi Türkiye'deki ezeli ve ebedi rakibi, başkanının finansal ve ekonomik ve çevresel gücüyle zaman zaman taş koyuyor. Fatih Terim'in bahsettiği profesyonel organize olayı bu. Haklı. Galatasaray bu yüzden gizli yürütmek zorunda.

GALATASARAY 6 DAKİKA KONUŞULDU

Premier Lig'den 1 saatte oyuncu alamazsınız. Belli ki daha önce pişirilmiş bir konuydu ve geldi. Falcao'nun gelmesiyle ilgili bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şampiyonlar Ligi kura çekiminde Sneijder ve Hamit Altıntop, Devler Ligi'nin elçisi olarak vardı. Hangi takımında oynadılar? Galatasaray. Bu iki oyuncuya kura çekiminde ne soruldu? Galatasaray. Yaklaşık 6 dakika Galatasaray'dan bahsedildi.

GALATASARAY İMAJINI KORUYOR

Galatasaray'ın Falcao transferi önemli değil, Galatasaray'ın Avrupa'da yarattığı bu imaj önemli. Bu bir günde oluşan değil. Galatasaray yarın bu imajı başka takıma da kaptırabilir ama bugün benim açımdan sevindirici olan bu imajın korunması. Alex de çok iyi futbolcu ancak Drogba'nın gelmesi, Hagi'nin Popescu'nun gelmesinin yarattığı hava ile iyi bir Brezilyalı oyuncu olan ve Türkiye'de başarılı olan Alex'in gelmesi başka. Bu da gerek transferde gerekse diğer konularda Galatasaray'a Avrupa'da bir avantaj sağlıyor.

FALCAO İŞİNDE KORKUYA SAHİPTİM

Vizyon meselesi bambaşka bir şey. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un kendisinin öne sürdüğü vizyon lafı dolanıyor. Falcao işinde şöyle bir korkuya sahiptim. Ben mesela Ali Koç'um, ailem Türkiye'nin en büyük sanayi imparatorluğunun sahibi. Şahsi servetim milyarlarca dolar. Kulübe de 50 milyon doları atmışım, 150 milyon dolarlık da imkan sağlamışım. Galatasaray, Falcao'yu almaya çalışıyor falan. Gitti geldi, Abdurrahim Albayrak, fotoğraf, Ahmet Bulut...

ESAS VİZYON FALCAO'YU ALMAK

Diyelim ki Fenerbahçe'nin başkanıyım, milyarlarca dolarlık servetim var. O gün Monako'ya bir adam yollardım, 'Kaç para veriyorlar? 5 mi? Al kardeşim 5,5" Falcao'ya da bir adam yollardım. 'Ne alacaksın Galatasaray'dan? 5 milyon mu benden 5,5 artı 1 milyon bonus' Falcao dün Fenerbahçe atkısıyla uçaktan inse Türkiye'de ne olurdu? Vizyon budur. Galatasaray'ın elinden Vedat Muric, Mevlüt ya da Deniz'i almak mühim değildir. Esas vizyon Falcao'yu almaktır.

MORAL ÜSTÜNLÜĞÜ NE OLURDU?

Eğer vizyondan bahsediyorsanız bunu yapsaydın Türkiye'de durum ne olurdu? Fenerbahçe'nin Galatasaray'a karşı sağlamış olduğu moral üstünlüğü ne olurdu? Eğer müthiş imkanlara sahip bir başkansanız ve UEFA'yla olan meselelerle de 'Çok da önemli değil' noktasına gelmişseniz rakibinizi bir anlamda size karşı şampiyonluk sayısında ve Avrupa kupalarındaki değerlerdeki moral avantajını da kendi morali bozuk taraftarınıza yönelik bir şey yapmak istiyorsanız ben olsam bunu yapardım.

FALCAO FAYDA SAĞLAR MI?

Falcao'yu almış olmak Galatasaray'a fayda mı sağlar zarar mı sağlar, önümüzdeki sezon göreceğiz. Belki Falcao geldiği için diğer oyuncular 'İki aydır bekleniyor, hadi bakalım Falcao oynasın' der mi? Diyebilir... Mesela Fatih Terim... Fatih Terim'i biraz tanıyorsam eğer, Falcao alındı... 'Falcao'yu mu almışlar... Bakalım... İyi oynar mı? Formda mı? Neydi Radamel miydi adı?' tarzında bir muhabbet yapmıştır odadakilerle.

BAŞARILI GELECEK DEMEK DEĞİL

Geçen sene Diagne geldiğinde 'Galatasaray UEFA'yı alacak' deniyordu, gülmüştük. İyi bir transfer mi evet. Moral oldu mu evet. Ama bu illa başarı getirecek demek değildir. Sadece Galatasaray'da değil, diğer takımlarda için de konuşuyorum. Büyük bir golcü. Atletico Madrid'deki halini düşün. O senenin en büyük transferiydi Monaco'ya giderken.

SIFIR DA ÇEKEBİLİR

Diagne konusunda kafam karışık. Anderlecht'e gidecekken bir anda oraya gitmiş. Bu da Diagne'nin kızdığım tarzına gidiş tarzı olmuş. Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde çekilebilecek en zor iki gruptan birine düştü. Bu grup bir tık daha kolay diğerinden. Burada bir şansın olabilir Real Madrid'in formsuzluğundan dolayı. 0 puan da çekebilir ama belki Avrupa Ligi'ne de gidebilir.

DIAGNE'YE ELENİRSE KÖTÜ OLUR

İlk ve son maçlar Brugge maçları. Diyelim ki İstanbul'da 0-0 berabere kalmışız ve son maçta yenersek veya berabere kalırsak bir şey oluyor ve Diagne bize 3 gol attı. Ne yaparız? Diagne'ye elenirse çok kötü olur Galatasaray açısından. Diagne, Galatasaray'ın mındar ettiği bir isimdi ama Galatasaray sadece onu etmedi

Haber Kaynağı: ASLAN ARENASI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER