UEFA'dan Türkiye'ye 91 milyon Euro!

KPMG Football Benchmark Ekibi, kulüplerin son 2 yıldaki UEFA gelirlerini ve değerlerini inceledi.

UEFA'dan Türkiye'ye 91 milyon Euro!

Araştırmaya göre, üç büyüklerin değeri Avrupa'da en büyük sıçrayışı gerçekleştirdi. Türk kulüpleri ayrıca son 2 yılda UEFA'dan 91 milyon Euro gelir elde etti.

KPMG Football Benchmark, Avrupa Futbolunun mali değerini inceledi. Uluslararası istikrarsızlıklara karşın, Avrupa Futbolunun ilk 32 takımının değeri bir önceki yıla göre yüzde 14 arttı ve 29.9 milyar Euro'ya ulaştı. 

Bu sezon da 8 ligin takımları ilk 32'de yer aldı. İngiltere'den Leicester City, İspanya'dan Athletic Bilbao ve Türkiye'den Beşiktaş listeye yeni giren takımlar oldu. İtalya'dan Fiorentina, Portekiz'den Porto ve Fransa'dan Monaco, liste dışı kaldılar. 

ÜÇ BÜYÜKLERDEN BÜYÜK SIÇRAYIŞ

İngiltere Premier Ligi ekipleri, 2016-17 sezon öncesi yapılan yeni naklen yayın ihalesinin de etkisiyle, toplam değerler sıralamasında yüzde 40'lık payla ilk sırada yer aldı. İngiltere'yi, yüzde 25'le İspanya, yüzde 14'le de Almanya takip etti. 

Portekiz ve Hollanda'yı geçerek listede 6. sırada bulunan Türk ekipleri, yüzde 97'lik değer artışı sağladı. Daha önce listede bulunan Galatasaray ve Fenerbahçe'ye, Beşiktaş eklendi. Üç büyükler, son iki yılda en büyük sıçrayışı gerçekleştirdi. Buna rağmen Türk ekiplerinin toplam gelir pastasındaki payı yüzde 3 oldu. 

EN ÇOK GELİR İSPANYOLLARIN

2015-16 sezonunda Şampiyonlar Ligi 1.6 milyar, UEFA Avrupa Ligi ise 312 milyon Euro kaynak sağladı. UEFA'dan en çok geliri İspanyol takımları elde etti. Real Madrid ve Barcelona'nın büyük başarılarının ardından İspanyol ekipleri kasalarına toplam 509 milyon Euro koydu. Zirvedeki İspanya'yı 476 milyon Euro'yla İngiltere takip etti. Bu takımları 370 milyon Euro'yla İtalya, 354 milyon Euro'yla Almanya ve 271 milyon Euro'yla Fransa takip etti. Listenin 6. sırasında yer alan Portekiz kulüpleri ise UEFA'dan toplam 141 milyon Euro kazandı. 

UEFA'DAN TÜRKİYE'YE 91 MİLYON EURO

Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe son 2 yılda kasalarına toplam 91 milyon Euro koydu. Avrupa’nın önde gelen 8 liginin yer aldığı araştırmada Türkiye 91 milyon euro gelirle 7’inci sırada yer aldı ve 80 milyon gelirli Hollanda'yı geride bıraktı. Türkiye'nin gelirlerinin yüzde 58'i pazarlama ve naklen yayından, yüzde 32'si ise performans priminden geldi.

Haber Kaynağı: NTV Spor

UEFA
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray, Paris Saint Germain ile yarışıyor!
Galatasaray, Paris Saint Germain ile yarışıyor!