''Terim dönemindeki omurga olmalı''

Fanatik Gazetesi Yazarı Mehmet Demirkol, Galatasaray'ın transfer gündemini değerlendirdi.

''Terim dönemindeki omurga olmalı''

Savunmaya kaptan lazım

Galatasaray’da belirleyici 3 konu var: Kimlerin alınacağından önce kimlerin gideceği. Son Terim dönemindeki dayanışmacı oyunun nasıl yeniden tesis edileceği... U17’deki yıldız adaylarının nasıl sisteme dahil edileceği...

Podolski ve Bruma’dan sonra...

Geçen yıl hücum gücünü sırtlayan Podolski ve Bruma’nın ayrılmasının ardından Sneijder’in kaderi belli olmadan bir plan yapmak kolay değil. Hollandalı takımı etrafına inşa etmek gereken oyuncu. Hem reel futbol hem de takım ve taraftar psikolojisi açısından bu konuda kararın net olarak verilmesi lazım. Sneijder yedek oturmaz. Herkes yıpranır.

Terim dönemindeki omurga olmalı

Galatasaray’ın son Terim döneminde olduğu gibi bir sağlam omurgaya ihtiyacı var. Ujfa-Semih, Selçuk-Melo, Elmander-Necati... Hem yanındakini hem önündeki arkasındakini yükselten bir tandemler permütasyonu... Elde stoper var. İyi, potansiyelli stoperler de var. Ancak yanındakine ve önündekine değer katan, onları yükselten, dolayısıyla kendisi de yükselen oyuncu yok. Peki Maicon bu oyuncu mu? Aldığımız izlenim o yönde değil. Bir güven bunalımı yaşayan, eleştirilerden bunalmış bir oyuncudan bahsediyoruz. Ahmet Çalık ya da Serdar Aziz’i yükseltmek için Porto yıllarına dönmenin de ötesine geçmesi lazım. Maicon transferi olsa dahi, misal Donk bu kadroda kimsenin gerisinde değil. Galatasaray’ın denklemi bu olmamalı. Çok daha fazlasına ihtiyaç var. Stumph, Popescu, Ujfa... Bu lazım.

Elmander neden unutulmuyor?

Aynı şey orta saha için de geçerli. Güvenilir, yanındakine katkı verecek oyuncu. Ben Arfa ya da Belhanda çok yetenekli oyuncular. Bruma da öyleydi. Burada bireysel oyuncu kalitesinden ziyade takım dayanışmasına yapılacak katkı önemli. Galatasaray bunu uzun süredir gözetmiyor. Halbuki Sarı-Kırmızılılar’ın son 20 yıla damga vuran kulüp olmasının arkasındaki sır buydu. Hagi büyük yıldızdı. Ancak onu daha büyük yapıp yükselten, ona bu hakkı tanıyan dayanışma farkı yaratıyordu. Bu son Terim döneminde de böyleydi. Böyle olmasa başka hemen hiçbir heryerde hatırlanmayacak Elmander, taraftarın kalbinde böyle yer etmezdi.

Eldekilerde sınıf yetersizliği var

Sonuç olarak Galatasaray’ın bir savunma kaptanına ihtiyacı var. Ahmet, Serdar ve Semih’i yukarı çekecek bir lokomotif oyuncu. Savunma kanadında Linnes dışında yeterli kalitede oyuncu yok. Carole, Tarık ve Cavanda olmuyor. Sınıfları yetmiyor. Dolayısıyla buraya Clichy sınıfı 2, Linnes sınıfı 1 oyuncu bulmadan lige girilemez.

Her pozisyona transfere güç yetmez

Orta sahada da benzer sorunlar var. Ancak şans şu ki, Selçuk tandemini bulmak De Jong’u ve Tolga’yı da yukarı çekebilir. Hayati konu bu. Galatasaray’ın omurgayı sarsılmaz bir sağlamlıkta kurması şart. Böylece Sinan’ı, Rodriguez’i vs. yukarı çekmek lazım. Aksi taktirde her pozisyona transfer yapmak yoluna gidilecek. Ki buna güç yetmez.

Belhanda çok yetenekli ama Bruma da öyleydi

Bu bağlamda önemli soru şudur: Belhanda ve Ben Arfa, Tudor’un oyun aklıyla nasıl örtüştü, birbirlerini nasıl ikna ettiler? Çünkü buna verilecek cevap Galatasaray’ın kaderini belirleyecek. Tekrar etmek gerekirse Belhanda çok yetenekli oyuncu ama Bruma da öyleydi.

Haber Kaynağı: Fanatik

Mehmet Demirkol
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray, Paris Saint Germain ile yarışıyor!
Galatasaray, Paris Saint Germain ile yarışıyor!