''Galatasaray, Bruma’nın yokluğunda kenar oyunculardan yeterli katkıyı alabilirse...''

Fanatik Gazetesi Yazarı Cem Dizdar, Galatasaray'ın gündemini değerlendirdi.

''Galatasaray, Bruma’nın yokluğunda kenar oyunculardan yeterli katkıyı alabilirse...''

Bekler mutlaka onarılmalı

Transfer döneminin en sükseli haberlerine konu olan takımı Galatasaray, taraftarlarını ciddi anlamda heveslendirdi. Geçmiş yılların saha performansı düşünüldüğünde heveslenmekte haksız da sayılmazlar. İşlemeyen kadroya bakıldığında sorun kişisel performanslardan çok ‘takım mühendisliği’ aşamasında ortaya çıktı. Galatasaray transferlerde çok aceleci. Melo pozisyonuna değil Melo gibi birini aramakla geçirdiler onca zamanı, bulamadılar. Keza stoperlerdeki ‘aceleci beceriksizlik’ de buna eklenince takım bir türlü kendini bulamadı. Üçüncü bölgede gösterişli işler yapmaya çalıştılarsa da ceza sahası içi ve önündeki problemleri çözemediklerinden istenilen ritme bir türlü ulaşamadılar.

Taraftar Selçuk’tan memnun değil

Defansı toparlayacak Brezilyalı Maicon’un bir Tomas Ujfalusi efekti üretmesini beklemekten başka seçenekleri kalmadı. Öte yandan, elbette dizilişe göre, Selçuk İnan’ın yanında ya da önünde kimin oynayacağı da bir başka soru işareti. Çünkü bu bölge takımın en kırılgan bölgesi gibi duruyor. Kaldı ki, tribünde Selçuk’a karşı bir memnuniyetsizlik de gözlenmiyor değil. Bir iki maçtaki puan kayıpları sorunu krize dönüştürebilir.

Sneijder giderse işler zorlaşır

Orta saha için getirilen Belhanda tartışmasız iyi bir oyuncu ancak bir Wesley Sneijder olmadığını da söylemek gerekiyor. Eğer haberler doğruysa ve Wes gidiyorsa Galatasaray’ın işinin daha zor olacağını düşünüyorum. Çünkü Belhanda ‘uyum’ için zaman talep edecek ve bunca harcama yapmış Galatasaray’ın ‘zaman’ gibi bir lüksü var mı, düşünmek gerekiyor. Yine Belhanda’ya dönersek... Bu tip oyuncular orta saha kenarları kadar, beklerin performansında görünür hale gelirler. Galatasaray da ülkedeki çoğu takım gibi ciddi anlamda ‘bek’ problemi yaşadığından bu mevkiilerin onarımı şart diye düşünüyorum.

Kenarlardan katkı şart

Yine de Muslera/Maicon/Belhanda/Gomis omurgası en azından Süper Lig için ideal duruyor. Bu üçlü, heyecan potansiyeli yüksek Bruma’nın yokluğunda kenar oyunculardan yeterli katkıyı alabilirse -elbette Sneijder’in kalması durumunda bambaşka bir durum ortaya çıkar- ligin düşük heyecan düzeyini yukarı çekecektir. Ve böylece rakipleri tehdit edecek Galatasaray, ‘Üç İstanbullu’ arasında şampiyonluk şansını eşitler...

Belhanda da kolay değil

Geçen sezon kimsenin anlamadığı alelacele bir kararla İgor Tudor’u göreve getirirken yöneticilerin ‘yorumcular’dan çokça etkilendiğini gördük. Umarım bu yıl işler kötü giderse sorumluluğu yorumcularda değil kendilerinde bulurlar!.. Ben Tudor’un takıma hükmedebileceğine yüksek ihtimal vermiyorum. Biraz yakından takip edenler, örneğin Belhanda’nın, öyle kolay kolay hocanın her istediğini yapan oyuncu tipinde olmadığını bilir. Ayrıca Tudor’un sezonun ikinci yarısında Josue için söyledikleri ve ardından oyuncuyla ilgili kararlarındaki ikircikli tutumu hatırlıyordur.

Elinde bir sihirli değnek yok

Beri yandan ‘üçlü savunmayla birlikte Juventus tipi tempo beklentisi’ yaratan Tudor’un dörtlüde karar kılarak bu konudaki tezlerinden de saptığını gördük. Elinde bir sihirli değnek olmadığını biliyoruz ama yaratılan hava sanki öyle bir değnek var gibiydi. Şimdi, bunca harcamanın ardından Galatasaray ligin en azından ilk devresini UEFA da dahil, yüksek ritmde geçirmek zorunda. Aksi durumda ‘sendeleyerek yolculuk’ etmek durumunda kalırlar ki, bu yönetimin de teknik ekibin de işini yokuşa sürer ve geçmişi özletir.

Haber Kaynağı: Fanatik

Galatasaray
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray, Paris Saint Germain ile yarışıyor!
Galatasaray, Paris Saint Germain ile yarışıyor!