Büyüka'dan çarpıcı sözler! ''Galatasaray'da beni asıl etkileyen...''

Usta sunucu ve yorumcu Şansal Büyüka, Türkiye'deki futbol gündemini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

Büyüka'dan çarpıcı sözler! ''Galatasaray'da beni asıl etkileyen...''

Lucescu o maç senin, bu maç benim dolaşıyor, milli takıma oyuncu arıyor. Ama kimi seyrediyor, açıkcası merak ediyorum. Başakşehir, Beşiktaş, Galatasaray 2’şer, Göztepe 1 Türk oyuncu ile oynarken, takımların ilk on birlerinin yüzde 70’i yabancı oyuncular tarafından oluşturulurken, Lucescu kimi izliyor, daha doğrusu izleyecek futbolcu bulabiliyor mu?

 Futbolsever mutlu... Onlar yurt dışından gelen birbirinden önemli yıldız oyuncularla maçın ve oyunun tadını çıkartmaya çalışıyorlar. Ama milli takım hocası için gerçek anlamda “dramatik” bir durum var. Eylülün ilk haftasında önce Ukrayna, sonra Hırvatistan maçları var. Ya tamam, ya devam diyeceğimiz maçlar... Arkadaşlara çıkarttırdım, Lucescu  bu ilk haftada girenle-çıkanla sadece 15-20 Türk oyuncu izleyebilmiş. Çünkü başka oynayan futbolcu yok. Hepsini milli takıma alsa, gene yetmez.

Yabancı işgali

Kaldı ki, milli takıma döneceğini açıklayan Arda, orta sahanın ustası Selçuk İnan, milli takımın demirbaşı Ozan Tufan ve benzeri bazı isimler kendi takımlarında oynamıyorlar. Takımların stoper mevkileri yabancı oyuncuların işgali altında... Lucescu’yu ve milli takımı gurbetçiler ne kadar kurtarır, orası da belli değil... Zaten Lucescu sıkıntısını yakın çevresine söylemiş. “Ben kimi izleyeceğim, milli takıma kimi alacağım?” demiş.

Deplasmandaki Ukrayna ve dört gün sonra Eskişehir’de oynayacağımız Hırvatistan maçı öncesinde zor bir durum... Takımlarımıza yabancıları doldururken, milli takıma yabancı kalmış gibiyiz.

Ohh be, dünya varmış!

Futbol seyrettik, kalite seyrettik, uzun yıllardan sonra Galatasaray’ı seyrettik. Bu kadar kaliteli oyuncunun toplandığı takımda “yaratıcılık” sorunu yok. “Yıpratıcılık” derseniz daha şimdiden tavan yapmış gibi.

Ohh be, dünya varmış. Futbol seyrettik, kalite seyrettik, uzun yıllardan sonra Galatasaray’ı seyrettik. Futbolun keyfine vardık, mücadelenin, kalitenin, birbirinden güzel gollerin tadını çıkartttık.

Yeni Galatasaray için çok şey söylenebilir. Gomis’in öldürücü deparları, Belhanda’nın kadife ayakları,özellikle Fernando’nun hayranlık uyandıran oyunu, Mariano’nun bitmek bilmeyen atakları, Ndiaye’nin bir slalomcuyu andıran driplingleri, hepsi tamam, hepsine alkış...

Ancak beni etkileyen, her şeyden çok daha fazla etkileyen bir başka oyun anlayışı var; Yaratıcılıkta sorun yaşamayan Galatasaray, yıpratıcılıkta da  mükemmel noktaya gelmiş gibi... Kaptırılan her topta, en az 2-3 Galatasaraylı kaptırdıkları o topu almak için rakibin üstüne adeta  “Pitbull” gibi saldırıyorlar, adeta parçalıyorlar ve topu geri kazanıyorlar. Baktığınızda bu süre 10 saniyeyi geçmiyor ki, mükemmel bir zamanlama bu...

Daha bu takıma girecek oyuncular var. Bu haliyle büyük beğeni kazanan futbolcuların daha üstlerine koyacakları, alacakları mesafeler var. Çok beğendiğimiz Mariano için bile Nihat Kahveci, “daha durun, çok daha iyi Mariano izleyeceksiniz” demedi mi?

Bu kadar kaliteli oyuncunun toplandığı takımda “yaratıcılık” sorunu yok. “Yıpratıcılık” derseniz daha şimdiden tavan yapmış gibi... Görünen o ki futbol keyfimize bu sezon Galatasaray da katılıyor. Belhanda’nın taklalarını, Gomis’in aslan pençelerini sıkça izleyecek gibiyiz, ne güzel... Futbola renk gelsin, futbola kalite gelsin, futbolun keyfi geri gelsin, bizim istediğimiz bu...

Ergün ve scout ekibi

Kötüyü eleştiriyoruz, o zaman iyiye alkış borcumuz var. Galatasaray Sportif Direktörü Cenk Ergün bu sezon transferlerde isabetli işler yaptı. En azından belki de gidip de eli boş döndüğü hiçbir futbolcu olmadı.

Galatasaray böyle olmalı... İstedi mi alabilmeli... Cenk Ergün bu sezon Galatasaray’ın bu gücünü iyi kullandı. Allahı var, Galatasaray scout ekibi Cenk Ergün’e iyi ve isabetli katkı sağladı. Gölge etmelere ve engellemelere rağmen, haklarını teslim edelim bu ekip bu transfer mevsiminde iyi iş çıkarttı.

Ya Arda ya Terim
Galatasaray Yönetimi, Barcelona’nın yeni sezonda kadrosunda düşünmediği Arda Turan transferini ha bitirdi, ha bitirecek... Yönetim ve hoca, Arda Turan’ı istiyor. Galatasaray’da taraftarların bir bölümü de teknik direktör olarak Fatih Terim’i istiyor. Galatasaray’ın iki simge ismi ama, şu şartlarda ikisi birden Galatasaray çatısı altında olur mu ,o çok zor... Zamanın ruhuna bakılırsa sanki Arda gelirse Fatih Terim olmaz, Fatih Hoca gelirse Arda işi olmaz gibi bir durum var.

Şansal Büyüka / Milliyet

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray, Paris Saint Germain ile yarışıyor!
Galatasaray, Paris Saint Germain ile yarışıyor!