50 dakikada Galatasaray, 45 dakikada Fenerbahçe...
FUTBOL

50 dakikada Galatasaray, 45 dakikada Fenerbahçe...

/Admin Admin
22-10-2017
0

Fenerbahçe bu sezon her maçta gol yedi. 4 maçta kalesine gelen isabetli ilk şut gol oldu. Ligde 64 dakikada bir gol katkısı yapan ‘sevimli canavar’ Gomis’in performansı da göz önüne alındığında, Aykut Kocaman’ın çözüm bulması gereken daha fazla sorun olduğunu söylemek yanlış olmaz. Maç Gomis ile Fener savunması arasında geçerse, Galatasaray kazanır. Fener’in hem savunmasında hem de kalesinde çok ciddi sorunları var.

Adı Tolginho olsaydı

Galatasaray’ı oyun olarak diğerlerinden farklı yapan, ön alan presi. Bu presi tam yapmak Tolga’nın sol açıktan sol içe, oradan neredeyse gizli 9’a uzanan oyunu. Tolga, sezon başı transfer olan Brezilyalı ‘Tolginho’ olsaydı, muhtemelen ligin starları arasında gösteriliyor olurdu! Gomis ve Fernando’yla birlikte fark yaratan oyuncu o. Hem de hiç akla gelmeyecek bir mevkide. Tudor’un Tolga hakkında vereceği karar, maç için belirleyici olacak.

Tolga yoksa Selçuk

Baskı altında zorlanan ve kolay gol yiyen Fenerbahçe, eğer topun oyunda kalma süresi 50 dakika civarında olursa büyük sıkıntı yaşar. Ev sahibi avantajıyla birlikte oyun yüzde 70’lerde Galatasaray’a yaklaşır. Ancak Tolga’sız oyunda Galatasaray pozisyon bulmakta zorlanıyor. Kocaman bu oyunu kurabilir. Çünkü Rodrigues, Belhanda ve Feghouli ile aynı baskı seviyesini yakalamak zor. Eğer Tolga yoksa Tudor’un Selçuk’la oyuna başlaması sürpriz olmaz.

Fernando rahat ederse

Yani Tolga tercihi Kocaman için de belirleyici olacak. Kocaman’ın sevdiği pas oyunu Tolgasız bir Galatasaray’a karşı uygulanabilir. Oyunun temposu düşer. Aksi taktirde Fenerbahçe’nin zaman zaman uzun oynayarak orta sahayı by-pass ettiğini görebiliriz. Fenerbahçe’nin mutlak yapmak isteyeceği şey Fernando’nun top almasını ve geçiş oyununa yaptığı katkıyı ortadan kaldırmak olacaktır. Çünkü Fernando rahat ederse Galatasaray rahat eder.

Faul sayısı bile önemli

Maçın ne kadar duracağı... Kaç faul olacağı, hakemin kart politikası ve topun oyunda kalma süresi direkt belirleyici olacak. 45’lerde olursa Fenerbahçe maçı dengeler. 50’lere çıkarsa ibre Galatasaray’a fazlasıyla yaklaşır.

Mehmet Demirkol / Fanatik

Tudor'un Fenerbahçe'yi yıkım planı! 8 saniye içinde...
Selçuk İnan frikik çalıştı

Yorum yapmak için kayıt olun veya giriş yapın.

Adresimiz