''Fatih Terim'e 10 üzerinden 10, çünkü...''
FUTBOL

''Fatih Terim'e 10 üzerinden 10, çünkü...''

/Admin Admin
16-05-2018
0

- Terim bu sene çok sıkıntı çekti. Ancak bunları kendi içinde çözdü dışarıya hiç yansıtmadı. Bu sıkıntılara rağmen takımı toparladı. Yeni sezonda yeni yönetim Terim’e bu kez huzurlu bir ortam sağlayabilir mi?

Terim bu yıl çok sıkıntı çekti ama gıkını çıkarmadı. Terim’in bu sezonki performansı 10 üzerinden 10’dur. Çünkü hem kendi sıkıntıdaydı hem Galatasaray. Ve gıkını çıkarmadı. Terim takımı, Abdurrahim Albayrak ise Sportif A.Ş.’deki sorunları sırtladılar. Bu sıkıntıdan birlikte çıktılar. Terim bu yıl aynı tavrı gösterir mi, bilmiyorum. Bugünkü yönetimle uyumlu bir hali var Terim’in. Yönetim değişikliği nasıl etkiler, bilmek mümkün değil. Özbek kardeşler yeniden Florya’ya girerse Terim ne yapar meçhul. Ozan Korkut ve onun tepesindeki Adnan Öztürk, Terim’le pek uyum sağlayamaz gibi görünüyor. Geçmişten kalan bazı meseleler var. Açık söylüyorum Dursun Özbek yeniden gelirse huzur kalmaz. En başta tribün sırtını döner takıma.

ÖZBEK ALIRSA MEN GELEBİLİR

- G.Saray şampiyon olursa Devler Ligi’ne doğrudan gidecek ve UEFA’dan da men cezası gelmeyecek. Ancak bazı kısıtlamalar olacak. Sizce seneye Fatih Terim, Şampiyonlar Ligi için neler yapmalı? Bu kadroda ilk oynaması gereken yerler nereleri? Kimler gönderilmeli?

- Kimler kalmalı kimler gitmelinin kararını teknik kadro verecektir ama UEFA’dan sattığın kadar alabilirsin şartı geleceğine göre, burada mesele eldekileri korumak mı olacak yoksa satıp yenilerini almak mı olacak, ona yönetim ile hoca karar verecek. Kadroda takviye lazım mı? Lazım. Avrupa’da oynayacaksak savunma hala sorunlu. En az bir stoper ihtiyaç var. Orta alana da bir takviye gerek. Forvete bir adam lazım. Rodrigues’i ortalıkta dolaşan rakamlara yani 20 küsur milyon Euro’lara satabilirsen epey sorun çözersin aslında. Ama satılmalı mı, satılmamalı mı da ayrı bir soru. Öncelikle oynamayanlardan kurtulmak lazım derim ben olsam. Men cezası gelmeyeceğinden de emin olamıyorum. UEFA’da Özbek dönemine ilişkin çok kötü bir repütasyon var. Seçimden Özbek galip çıkarsa Avrupa’dan men gündeme gelebilir diyorum hala.

BAŞKANLIK SEÇİMİ ÖZBEK VE CENGİZ ARASINDA GEÇER

- Haftaya seçim var. Şu anda dört adaylı bir seçim. Ancak şöyle bir durum var. “Eğer Ozan Korkut çekilmezse Dursun Özbek seçilir” deniliyor. Sizce de öyle mi?

- Galatasaray’ın dinamiklerini benim kadar siz de biliyorsunuz. Dediğiniz doğru gibi. Ozan Korkut, Adnan Öztürk’ün emanetçisi olarak çıktı. Öztürk aday olamadığı için Ozan Korkut’u destekliyor. Aslında iyi niyetli bir ekip. Son ana kadar Mustafa Cengiz ile birleşmek için uğraştılar. Fakat karşılıklı yanlış anlamalar oldu. Birleşme gerçekleşmedi. O zaman da kendileri bir ekip olarak çıktı. Bence hata yaptılar. Biraz egolarının kurbanı oldular ve korkum Galatasaray’ı da bu egolara kurban etmeleri. Çünkü Ozan Korkut kongre için çalışıyor. Kazanma şansı yok ama iyi oy alacak. Aldığı her oy da Mustafa Cengiz’den gidecek. Bu da Dursun Özbek’in işine yarayan bir durum ortaya çıkaracak. Özbek’in belirli bir oyu var. Bazıları çıkarlarından ötürü, bazıları ise ahde vefadan ötürü Özbek’le birlikte hareket ediyor ve 1000’in üzerinde bir oyu var Özbek’in. Maksimumu 1200-1300. Mustafa Cengiz bunu geçerdi fakat Ozan Korkut oyları bölecek. Bu da Özbek’in şansını arttırıyor. Ali Fatinoğlu her iki taraftan da oy alacak. Seçim Cengiz ile Özbek arasında geçer. Ozan Korkut ve Ali Fatinoğlu sırasıyla onları takip eder.

KİM GELİRSE GELSİN ALBAYRAK’I ALMALI

- Peki siz seçimi değerlendirir misiniz? Kim kazanmalı, kim kazanır, çekilme olabilir mi, adaylar ve yönetimler içinize siniyor mu?

- Tabii ki sinmiyor. Bütün yönetimlerde iyi arkadaşlar var ama G.Saray’ın çıkarabileceği potansiyelin altında yönetimler oluşturulmuş. Açıkçası Galatasaray ortamından kaçmak istiyorum. En yakın arkadaşlarım farklı listelere dağılmış durumdalar. Hepsi de dönüp bana kızıyor. Kim kazanmalı sorusunun yanıtını en iyi G.Saray Genel Kurulu verecektir. Ben ancak şunu söyleyebilirim. Keşke G.Saray’da başkanlık seçimi üç veya daha fazla adayın katıldığı durumlarda iki turlu olsaydı. Benim bu konudaki tek söyleyeceğim şudur. Dursun Özbek dışında kim kazanırsa kazansın G.Saray kazanacaktır. Ve bir de tavsiyem var. Kim kazanırsa kazansın, Abdurrahim Albayrak’ı Sportif A.Ş.’nin başına koysun. Çünkü Albayrak çok önemli. Ünal Aysal yönetimi kurulurken, ben büyük ısrarlarla Abdurrahim Albayrak’ın da girmesini sağladım. Üstelik de herkes karşıyken. Ne oldu? İki şampiyonluk geldi. Şimdi de kim kazanırsa Albayrak’ı futbolun başına getirsin ve yönetim diğer dev sorunlarla ilgilensin.

200 MİLYON DOLAR SERMAYE LAZIM

- Yeni yönetimi bekleyen acil sorunlar nelerdir? Sizce ilk olarak neye el atılmalı?

Galatasaray’ın çok ciddi bir sermaye sorunu var. Kim gelirse gelsin en az 200 milyon dolar sermaye bulmak zorunda. Bu sermaye girişi öyle veya böyle olmaz ise kimse sorunları kalıcı biçimde çözemez. Hem bu sermaye bulunacak hem de artık hata yapılmayacak. Ben bu yüzden tecrübenin önemine dikkat çekiyorum. Tabii tecrübe derken Özbek gibi kötü bir tecrübe değil.

SON DÜDÜĞE KADAR BİTMEZ

- Galatasaray’da bahar havası var. Bayraklar yeniden çıktı. Ama muhtemelen siz hala “Göztepe maçını bekleyin” diyeceksiniz. G.Saray tarihinde buralardan şampiyonluk vermemiş siz böyle bir ihtimali düşünüyor musunuz?

“Bahar havası var” diyorsunuz ama ben İstanbul’da Mayıs’ın 4’ünde kar yağdığını görmüş adamım. Nisanda yolların kapandığını hatırlarsınız siz de. Hatta Fenerbahçe ile basketbolda play-off finalleri oynuyorduk, basketbolcuları velredne jeeplerle toplamıştık. Yani bahar havası bazen aniden bozar ayazda kalırsın. Doğru söylüyorsunuz, Galatasaray buradan tarihinde şampiyonluk vermemiş ama her şeyin bir ilki olduğunu da ben biliyorum. Buradan şampiyonluğu kaptırırsak nesiller boyu anlatılacak bir geyik malzemesi oluruz emin olun. Ben yaşım gereği yemeden şükretmemeyi öğrendim. Son düdük çalmadan hiç bir şey bitmez. Biz böyle şampiyonluklar kazandık. Başkaları niye kazanamasın der, tedbirli olurum. (Habertürk)

Fatih Terim'in Göztepe maçı ilk 11'i netleşiyor!
Rekora 1 gol kaldı!

Yorum yapmak için kayıt olun veya giriş yapın.

Adresimiz