Çare gençlerde!
FUTBOL

Çare gençlerde!

/Admin Admin
06-08-2018
0

Türk futbolunda ekonomik anlamda yoğun günlerden geçen Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş kadro yapısında altyapıya yöneldi. Transfere yüksek miktarlar harcamaktan vazgeçen kulüpler, genç yıldızları yetiştirme çalışmasına girişti.

Türk futbolunda 2018-19 sezonuyla beraber yeni bir dönem başlıyor. UEFA ile yapılan Finansal Fair Play anlaşmaları, dövizdeki hareketlenme ve ekonomik anlamda yoğun günlerden geçilmesi nedeniyle kulüpler farklı bir yol izlemeye başladı.
 
Bu transfer döneminde yıldız ve pahalı isimlerin yerine daha temkinli hareketler dikkat çekti. Özellikle 3 büyük kulüp; Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray, altyapılarına yönelerek genç isimleri tercih etti. 
 
Yüksek maaşlı yıldızlar, yabancı futbolcu hamleleri ve pahalı bonservislerden vazgeçilerek birçok genç ismin A takımlara kazandırılması amaçlandı. Hem kulüp yönetimleri hem de teknik direktörler de mevcut ortamda gençlere doğru eğilim gösterdi. Özellikle Fenerbahçe’de Ali Koç başkanlığında, sportif direktör Damien Comolli, A takıma genç isimleri getirdi.

Altınordu’dan kadroya katılan kaleci Berke Özer ve Barış Alıcı ile birlikte mevcut kadrodaki Eljif Elmas, Yiğithan Güveli, Uygar Zeybek, Ahmethan Köse, Oğuz Kaan gibi isimlerin değeri arttı. Ayrıca altyapılardan 5 isim; Burak Albayrak, Mahsun Çapkan, Muhammet Albayrak, Abdulcebrail Akbulut ve Muhammet Ömer Çakı profesyonel yapıldı.

Benzer durum

Son şampiyon Galatasaray’da da benzer bir durum ortaya çıktı. Transferde ağır hareket edilmesiyle kamp dönemi başta olmak üzere yeni süreçte genç isimler parladı. Akhisarspor’a karşı Süper Kupa’da da süre alan Yunus Akgün, kaleci İsmail Çipe ve Celil Yüksel göze çarptı. Beşiktaş’ta da stoper eksikliği genç bir isimle giderildi. Vida ve Pepe’nin Dünya Kupası izni, Tosic’in vedası ve yeni transfer Roco’nun geç katılımı sonrası Avrupa Ligi elemelerinde B36 Torshavn’a karşı stoperde Fatih Aksoy görevlendirildi. 
 
Eljif Elmas faktörü 

Gençlere yönelme konusunda Fenerbahçe’de önemli bir isim parladı. Geçen sezon kadroya katılan Makedon oyuncu Eljif Elmas bu sezon ilk 11’de başladı. Teknik direktör Cocu’nun göreve gelir gelmez kadrosuna koyduğu isimlerden olan 18 yaşındaki futbolcu, kısa sürede adından söz ettirdi.
 
Trabzonspor örneği 

Altyapı konusunda genç yıldızlara yönelimde Trabzonspor’un başarılı örneği dikkat çekiyor. Özellikle son 2 sezonda Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür’ün parlamasıyla başarı sağlanmıştı. 

Her iki genç yıldız da Trabzonspor altyapısından çıkıp A takımda ilk 11’in değişilmezi oldu. Avrupa’da birçok kulübün scoutu Yusuf ve Abdülkadir’i izledi.   (Milliyet)

Savunmada derin çatlak!
Yunus Akgün örnek olsun!

Yorum yapmak için kayıt olun veya giriş yapın.

Adresimiz