''Gomis başta olmak üzere Belhanda, Feghouli gibi oyuncular...''
FUTBOL

''Gomis başta olmak üzere Belhanda, Feghouli gibi oyuncular...''

/Admin Admin
15-08-2018
0

*VAR'ın ilk uygulamalarını beğenenler var, yetersiz görenler var, karşı olanlar var. Sizce video yardımcı hakem sistemi Türkiye'de geçer not aldı mı?

VAR'la ilgili "Bize uymaz" gibi peşin hükümlü değilim... İlk haftada hakemlerin acemilikler yaşadığını gördük. Oysa Dünya Kupası'ndaki VAR sistemi hakemlerimize "Rol model" olmalı. Öncelikle kamera sayısını çoğaltmalıyız. Dünya Kupası finalinde tam 38 kamera görev yaptı. Türkiye'de ise Galatasaray, Beşiktaş ve F.Bahçe'nin maçları "Premium maç" kabul edildiği için 15 kamera ile çekiliyor. Diğer maçlarda ise 12 kamera görev yapıyor. Bazı hakem uygulamalarıyla ilgili şaşkınlıklarım var. Maçın mutlak hakimi hakemler değil mi? Özgür Yankaya, Göztepe'nin yediği ilk gol için kulaklıkla konuşup karar verdi. Oysa VAR kamerasına gidip bizzat görmeli... Dünya Kupası'nda hakemler hep VAR kamerasına gitti.

*Galatasaray'da Teknik Direktör Fatih Terim'in oyuncu satışında daha iyi olmaları gerektiği vurgusu doğru mu? Başkan Mustafa Cengiz bu konuda eleştirilmeli mi?

Gomis başta olmak üzere Belhanda, Feghouli gibi oyuncular Galatasaray'da kazandıkları paralardan daha çok kazanacak teklifler alsalar hemen giderler... Bu oyuncuların menajerleri, kendi çıkarları uğruna oyuncuların kafalarını karıştırır ve bir başka kulübe gitmeleri için baskı yaratırlar. Bu isimlere teklif bile yok. Bu sezon dahil yılda 3 milyon 350 bin Euro kazanan Belhanda ile 3 milyon 850 bin Euro garanti para kazanan Feghouli ikilisinin 4 yıllık anlaşması var. Bu ikili bu paraları bırakıp evlerine bile gitmez, Florya'da yatmayı tercih eder. Başkan Mustafa Cengiz'in maliyeti yüksek oyuncuları gönderme konusunda eli kolu bağlı. Tehdit ile bu işler olmaz. Oyuncu ve menajeriyle bir uzlaşma ortamı yaratılmalı, kulübün içinde olduğu şartlar anlatılmalı. Ödeme yapmamak oyuncuyu yıldırmıyor. Parasını alamayan futbolcu, soluğu UEFA'da alıyor. Fatih Terim'in, "Oyuncu satışında daha iyi olmalıyız" yorumunun alt yazısını şöyle okumak gerekir: "Oyuncunun isteklerine mahkum olmamalıyız. Yönetim de oyuncu ile masaya otururken elini güçlendirecek kararları kabul ettirmeli. Oyuncu isteklerine yönelik yapılan sözleşmeler üstelik uzun olunca kulübü büyük sıkıntı içine sokuyor. Yönetim de sözleşmelerde güçlü olmalı."

Levent Tüzemen / Sabah

Emre Akbaba için son tango!
''Bence Fatih Hoca elindeki kadrodan...''

Yorum yapmak için kayıt olun veya giriş yapın.

Adresimiz