''Başarı Fatih Terim'e, başarısızlık yönetime yazılır''
FUTBOL

''Başarı Fatih Terim'e, başarısızlık yönetime yazılır''

/Admin Admin
17-09-2018
0

İşte Ayan'ın Galatasaray ile ilgili değerlendirmeleri: 

- FFP uygulamalarından dolayı transferlerin istenildiği gibi yapılmamasından dolayı Fatih Terim'in Şampiyonlar Ligi şevki kırıldı mı sizce?

- Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olursa Fatih Terim, başarısız olursa yönetim ön plana çıkacak. Sorunun temeli bu. Eğer Galatasaray Şampiyonlar Ligi'ndeki 6 maç sonunda elenirse, sarı-kırmızılılar için 31 Ağustos günü bir kez daha önem kazanacak. O gün yapılamayan transferler ve o sürece gelene kadar ki yapılan hataları üst üste koyduğunuz zaman, Fatih Terim şu anda camianın tek lideri olarak görülüyor. Defalarca söyledim. Galatasaray'da yaşayan aktif en büyük efsane Fatih Terim'dir ve göreve geldiği zaman da Galatasaray Başkanı Fatih Terim'dir dedim. Galatasaray'da herkes yakın dönemde bunun ne kadar önemli bir cümle olduğunu da herkes görecektir. Buradan yola çıkarak Fatih Terim'in istediği oyuncular alınmadı, Terim'in istedikleri yapılmadı. Bu konuda profesyonellerin çok büyük hatası var. Galatasaray futbol takımı da Fatih Terim ne kadarını yaparsa o kadar gidecek. Gruba baktığımızda Galatasaray için avantaj gibi görünse de herkesin bildiği gibi aslında dezavantaj. Mesela grup Juventus-M.United-Braga-Galatasaray olsa, Galatasaray iki iç saha galibiyeti iki tane de dış saha beraberliği ile 8 puan ile atabilir kendini. Ancak gruptaki takımlar birbirine bu kadar yakınken, ben salı günkü maç için bir tahminde bulunamıyorum. Dört tane bu kadar birbirine yakın takım aynı grupta yer almışken, hangilerinin elenip hangilerinin gruptan çıkacağını tahmin etmek çok zor dolayısıyla bu gruplara kolay demek mümkün değil. 

- Galatasaray'ın kadrosundaki en temel sorun sizce nedir?

- Taraftarları eleştirmiyorum. Ancak senin ve benim spor yazarı olarak farklı yerlere bakmamız lazım. Galatasaray'ın bir numaralı derdinin stoper olduğunu defalarca söyledim. Bugün bile hala bir numaralı dert stoperdir. Santrfor bölgesini Onyekuru, Rodrigues, Sinan, Emre Akbaba, Muğdat ve Eren ile destekleyebilirsin. Hatta orta sahadaki oyuncularla da hücum gücünü arttırabilirsin. Ancak arka tarafa baktığımızda, çok özür dileyerek söylüyorum emeğine saygım var ama Ahmet Çalık Galatasaray'ın stoperi mi Allah aşkına. Mesela Maicon'u beğenen bir insanım ama o da bu ruh haliyle Galatasaray'da iyi işler yapamaz. Serdar Aziz de sakatlıklardan kendini kurtarabildiğince başarılı. Galatasaray'ın 4. stoperi yok. Galatasaray'a önce stoper lazım. Dünya Kupası'nda da gördük. İnsanların öncelikleri doğru savunma yapmak oldu. Şampiyonlar Ligi için de ilk gereken şey savunma. 
 
- Fatih Terim ile yakın zamanda Şampiyonlar Ligi'nde zaferler yaşamış iki oyuncu Muslera ve Selçuk İnan var. Muslera oynadığı futbolla takıma destek vermeye devam ediyor ama Selçuk geri  planda kaldı. Onun da takıma en azından manevi katkısı nasıl olur?

- Selçuk liderlik karakteri olan bir oyuncu değil. Dolayısıyla bahsettiğin katkıyı takıma veremez. Takımın geneline baktığımda da öyle lider karakterli birini göremiyorum. Aslında lider dendiğinde akıllara gelen net model Hagi'dir. Başakşehir'de Emre Belözoğlu'dur, Fenerbahçe'de Tuncay'dır, Beşiktaş'ta Quaresma'dır vs... Muslera da öyle bir çocuk değil. Onlar naif çocuklar dolayısıyla o iş olmaz.  (Milliyet)

Galatasaray'a karşı hangi 11'le çıkacaklar?
Galatasaray dev maça hazır!

Yorum yapmak için kayıt olun veya giriş yapın.

Adresimiz