Büyüka'dan Galatasaray'ın yıldızına övgü dolu sözler! ''Kabul edelim ki Süper Lig’in 'sıra dışı' oyuncusu...''
FUTBOL

Büyüka'dan Galatasaray'ın yıldızına övgü dolu sözler! ''Kabul edelim ki Süper Lig’in 'sıra dışı' oyuncusu...''

/Admin Admin
19-09-2018
0

İşte Büyüka'nın Galatasaray ile ilgili değerlendirmeleri:

Sıra dışı Rodrigues

Süper Lig’in kayıtsız şartsız en hızlı oyuncusu... Adam eksiltmeyi ve önünü çalımlarla açıp boşaltmayı son derece iyi beceriyor. Özellikle ayak içi ile ve kalenin uzak köşesine kalecileri “çaresiz” bırakan vuruşlar yapabiliyor.
 
Bu Rodrigues, kabul edelim ki bizim Süper Lig’in “sıra dışı” oyuncusu... Son Kasımpaşa maçındaki görüntüsü bu sezon çift haneli gol sayısını yakalayacağını, Galatasaray’ın zirve yarışında “başrol” oyuncusu olacağını çok açık ortaya koydu. Peki nedir bu Rodrigues’i “sıra dışı” yapan özellikleri... Bana göre;

1. Süper Lig’in kayıtsız şartsız en hızlı oyuncusu... Top ayağındayken ya da topsuz geçemeyeceği, fark atamayacağı oyuncu yok. Gerçekten çok hızlı...

2.  Bir hücum oyuncusu için en önemli özelliklerden biri, çalımla rakibini geçebilmesi ve önünü açabilmesi... Rodrigues, çok hızlı ve hareketli oyununa, adam eksiltmeyi ve önünü çalımlarla açıp boşaltmayı son derece iyi beceriyor.

3. Rodrigues önünü bu kadar rahat açtıktan sonra son derece etkili ve kaliteli vuruşlar yapabiliyor. Özellikle ayak içi ile ve kalenin uzak köşesine kalecileri “çaresiz” bırakan vuruşlar yapabiliyor.

4. Rodrigues’in futbol kitabında “yan pas” denen illet yok. Sanki gözleri sağa-sola kapalı gibi... Sadece önünü görüyor, sadece rakip kaleye odaklanıyor. Bu  dikine ve çabuk oyunu doğal olarak rakip savunmaların toparlanmasına, boş ve geniş alanlarını kapatmasına zaman tanımıyor.
 
Bir hücumcu için bu kadar özelliği bir araya toplamak kolay iş değil... Çabuk ama dağınık değil... Bazen bireysel ama becerikli... Genellikle pas vermek yerine vuruyor ama beceriyor.  Bir de Fatih Terim’in elinde... Daha ne olsun.
 
Yağmur yağdı bir şey olmadı

Galatasaray-Kasımpaşa maçı oynanırken, İstanbul’da bir ayda yağan yağmur, bir saatte yağdı. Buna rağmen Aslantepe’nin zemininde en ufak bir bozulma olmadı. İyi futbol istiyorsak, önce iyi zeminleri sağlayacağız. Aslantepe’nin bu kadar güzel zeminini hazırlayanları ve katkısı olanları kutluyoruz.

Geç buluyoruz çabuk kaybetmeyelim

Galatasaray’ın genç stoperi Ozan Kabak’a hepimiz bayıldık. Dilerim çoğu genci sarıp sarmalayan ve hızla tüketen “ayağının yerden kesilme” durumuna Ozan Kabak yakalanmaz. Onun için aman aşırı parlatmalara, aşırı övgülere dikkat... Geç buluyoruz, çabuk kaybetmeyelim. Türk futbolunun bu kadar fazla stoper sıkıntısı çektiği bir dönemde gerçekten Ozan Kabak’a çok ama çok ihtiyacımız var.
 
Futbolcu değil takım önemli 

Koro halinde “Galatasaray’ın golcüsü yok” diye bağırıyoruz. Aslında yanlış değil... Ama Galatasaray kendi sahasındaki son iki maçta tam 10 gol attı. Yani bir adam yerine, her adamın gol attığı bir Galatasaray... O zaman sormak lazım; bir futbolcu mu, bir takım mı? Hangisi daha önemli? Elbette takım önemli... Tartışmasız takım önemli...

Şansal Büyüka / Milliyet

Lokomotiv Moskova maçında Belhanda gerilimi! Terim devreye girdi...
Rus basını Galatasaray'ı konuşuyor! Cehennem gibi...

Yorum yapmak için kayıt olun veya giriş yapın.

Adresimiz