''Galatasaray’ın dün gece bir numaralı sırrı...''
FUTBOL

''Galatasaray’ın dün gece bir numaralı sırrı...''

/Admin Admin
18-09-2018
0

Dün tam bir Şampiyonlar Ligi akşamı yaşandı TT Arena’da. Devler Ligi tarihinin iki önemli parçası olan iki kulüp, özlemle, iştahla çıkmışlardı savaşmaya. Ve kan-ter-gözyaşı dolu bu savaşın galibi kalite farkıyla temsilcimiz Galatasaray oldu.

Rusya ve Türkiye, Avrupa’nın baş altı ligleri. Galatasaray ve Lokomotiv de Avrupa’nın baş altı kulüpleri. Belki tarihlerinde hiçbir zaman Şampiyonlar Ligi yarı finali olmayacak ama Avrupa’nın devleri İstanbul’a ya da Moskova’ya gelirken hep çekinecekler bu seyahatlerden. Bir süre Şampiyonlar Ligi’nden uzak kalan Galatasaray dün isteğiyle, arzusuyla, coşkusuyla net bir şekilde verdi bu mesajı: İstanbul, hâlâ Avrupa’nın çekinilecek deplasmanlarından biri.

Dün golleri Galatasaray buldu ama Lokomotiv takımı da bölüm bölüm çok iyi oynadı. Özellikle 20 ile 45 arası oyunu rakip yarı alana yığdılar, bir Fernandes klasiği olan kale içine ortalarla pozisyonlar da yarattılar. Ancak Galatasaray, dün kazanırken sahaya yansıttığı kalitesi kadar isteğiyle de gurur duymalı. Özellikle 2 pozisyon dünkü galibiyetin özeti gibi: 

Dakika 23’tü. Linnes topu ayağından açmıştı. Ama Norveçli oyuncu öyle istekli, öyle konsantreydi ki, sakatlanma pahasına tekmeye kafa sokup Corluka’ya kart göstertti... Yine maçın ilk devresinde yaşanan bir başka pozisyon da dikkat çekiciydi: Hakemin faul kararına sinirlenen Rodrigues topu yere vurdu. Sonra yarım saniyede hatasını fark edip yere vurduğu topun peşinden koşup geri getirdi sahaya! İşte o Rodrigues’in Şampiyonlar Ligi’nde var olma arzusuyla Linnes’in ciddiyeti, Galatasaray’ın bir numaralı sırrıydı dün gece.

Bravo Galatasaray. Bravo tekmeye kafa sokan adamlar... Bir kez daha gururlandırdınız bizi. 

‘KIRMIZI SEBEBİ’ BELHANDA

Dün dakikalar 41’i gösteriyordu. Galatasaray hücumdaydı ve Belhanda, daha önce sıkça yaptığı gibi sorumsuzca verdi topu rakibine. Faslı’nın artık alıştığımız o top kaybının faturasını, vazgeçmeyip rakibine faul yapmak zorunda kalan ve ilk sarısını gören N’Diaye ödedi. Linnes tekmeye kafa sokarken, Belhanda’nın böyle sorumsuzluk hakkı olmamalı bence.

DEVLER LİGİ’NE 2 TAKIM HAYAL DEĞİL

UEFA ülkeler sıralamasında 10’uncu basamaktayız. Rusya ise altıncı. Şu anda aramızda 14 bin gibi ciddi bir puan farkı var ama son 4 yıla bakarsak bu fark 10 bine, son 3 yıl içinse 5500 düzeyine iniyor. Zaten son 3 yıl sıralamasında da Avrupa dokuzuncusuyuz. Bu sene gruplarda 3 takımımız birden Belçikalılar’la eşleşti. Hemen üstümüzdeki Belçika’yla durumumuzu çok etkileyecek bu eşleşmeler.

Ancak 2 temsilcimizin Ruslar’la olan eşleşmesini de önemsemek gerek. Zira eğer Ruslar’a karşı üstünlük kurarsak 2-3 yıllık orta vadede Avrupa 6’ncılığını hedefleyebiliriz. Avrupa 6’ncılığı da ligde ilk iki takımımızın Şampiyonlar Ligi’ne direkt bilet alması demek.

Uğur Meleke / Hürriyet

''İlk golün asisti, son golde penaltıyı alması onu unutulmayacak bir yıldız parlaklığına taşıyor''
''Attığı golde onu durdurabilecek oyuncu nerdeyse yok, bu sezon her kulvarda yıldız olur''

Yorum yapmak için kayıt olun veya giriş yapın.

Adresimiz