Başkan Cengiz'den çarpıcı açıklamalar! Modeste, Galatasaray Adası, Fatih Terim, transfer...
FUTBOL

Başkan Cengiz'den çarpıcı açıklamalar! Modeste, Galatasaray Adası, Fatih Terim, transfer...

/Admin Admin
26-09-2018
0

Başkan Mustafa Cengiz'in açıklamaları şu şekilde:

"14 MİLYON EURO (75 MİLYON TL) ÖDEME YAPTIK"

"İlk göreve başladığım 24 Ocak'ın üzerinden 8 ay olmuş. bu süre içerisinde bir tek TRT'ye çıktım, başka hiç bir yere demeç vermedim. Spor, Türkiye'de çok önemli bir olgu, bu olgunun en önemlisi futbol. Bu önemli bir nokta, bu noktanın en önemli temsilcilerinden biri de Galatasaray. İnsanlar sizin konuştuğunuzdan da, söylediğinizden de rahatsız olabiliyorlar. Spor medyasından özür diliyorum. Maç sonlarında oradaki emekçi kardeşlerimize çok üzülüyorum. İnsanlar, maçı kazanınca sevinçle, maçı kaybedince üzüntülü karşıyalabiliyor. Ben buna karşıyım. Bizde sadece Abdurrahim bey konuşur. O da son maçtan sonra konuşamamış, üzüntüden dolayı. Bende isterim onlara bilgi vereyim, bende yarım saat önce öğrendim. Gece, o gün ne var ne yok okuyorum. Bugün bir kaç gazete gördüm, 'Maaşlar ödenmiyor' diye. Ben buna üzüldüm. Taraftarımız bilsin ki, 14 milyon euro (75 milyon TL) ödeme yaptık. Manchester City'in, Sao Paolo'nun 1 milyonu, hepsini ödedik. Bizim Ağustos sonu itirabiyle 0 borcumuz var. 28 futbolcumuz dahil."

"TORBA YASA DİYORLAR, BUNDAN DA HOŞLANMIYORUM"

"Medya bizi eleştiriyor, saygı da duyuyorum. Bizde bazen sorular cevaplardan uzun oluyor, buna da bir şey demiyorum ama bizim burada ana bulunma nedenimiz genel kurulu camiaya anlatmaktır. Genel kurul ve divanda yapılan eleştirilerden bazı şeyleri tam olarak anlatamadığımızı gördüm. Ben bunu bizim hatamız olarak görüyorum. Biz, neden 29 Eylül’ü anlatmak istiyoruz. Torba yasa diyorlar, bundan da hoşlanmıyorum."

"GALATASARAY'A HİZMETTE BİR ADIM GERİDE KALMAYIZ"

"Modeste için bir espri yaptım, avukatının geldiğini biliyorum. Modeste’nin kendisini ne gördüm ne de tanırım. Bazı şeyler yanlış anlaşılıyor. Bizden görev ve hizmet bekleniyor. Onların güveni ile geldik, onları yarı yolda terk etmeyiz. Galatasaray’a hizmette bir adım geride kalmalıyız. Teveccüh olmazsa biz çekiliriz. Mali açıdan hedeflere ulaşamazsak, UEFA’dan ceza yersek, sermaye artırımını yapamazsak çekiliriz ama böyle bir durum yok. Ben genel kurula maddeleri tek tek anlatmak zorundayım. Ben yetki istemiyorum, bu yetki denen düzenlemeyi benim profesyonellerim istiyor."

"ALMAMIZ GEREKEN YETKİLER 4 AYDA BİRİKTİ"

"24 Ocak’ta, 3 hafta kala biz seçime girdik ve seçildik. Göreve geldiğimizde sermaye artırışı ve UEFA ile sorunlarla uğraştık. Nagatomo’yu kiralarken 24 saat içinde halletmek zorundaydık. Kaçmaktan, kovalamaya vakit bulamadık. Yeni yönetim olarak yetki almamız gerekiyordu. 4 aylık dönemde seçime gitme sözü verdiğimiz için bunu yapamadık. Sermaye artırımı ve UEFA’dan kesin olarak söylenen men cezasını engelledik. Bütçeyi de acele bir şekilde yaptık. 330 tane davamız, transfer yasaklarımız vardı. Bizim önce bunları halletmemiz gerekti. Biz cebimizden 50-100 milyon TL koymadık, gerekirse gerekeni yaptık ancak en büyük desteği taraftardan aldık. Torba yasa diyorlar, bu market torbası değil. Almamız gereken yetkiler 4 ayda birikti."

"BİR KESİM BİZDEN ÇOK RAHATSIZ"

"Biz yıkılmış adayı kucağımızda bulduk. Ben ada yetkisini istemek zorundayım. İnşallah hukuken adayı yine alacağız. Devlete bu bağlamda çok teşekkür ediyorum. Devlet desteği, benim kara kaşıma, kara gözüme değil; temsil ettiğimiz kitleye ve onu doğru temsil etmemize karşılık veriyor. Duygun Başkanın çok büyük tepki çeken sözcükleri oldu. Bizim ağabeyimiz, başkanımızdır. Ben onun yanlış bilgilendirildiğine inanıyorum. Duygun Abi zamanından ve diğer dönemlerde alınan yetkileri profesyonellerimiz kopyalayarak yaptı. Onlar bunu iyi niyetle söylüyor, Faruk Başkanımı da bu şekilde algılıyorum. Belli bir kesim ise bizden çok rahatsız, belki de rövanşist şekilde hareket ediyorlar."

"ARTI BÜTÇE ÇIKMAYA ÇALIŞIYORUZ"

"Siz istediğiniz kadar doğru şeyler yapın, sizin karşınızdakinin aklı kapalıysa her şey boşuna. Ben onlara değil, genel kurulda aklıselim olan ve bize güvenen kişilere sesleniyorum. Tek hatamız gecikmemiz ancak bu bizden kaynaklanmadı. Benim yönetim kurulu arkadaşlarım 10 gündür uyumuyorlar, bütçe için sürekli çalışıyorlar. Biz bırakın denk bütçeyi, artı bütçeye çıkmaya çalışıyoruz."

"AYSAL, ÖZBEK, YÖNETİMİNDE AYNI YETKİLER ALINMIŞ"

"Yetkilerin hepsi tek tek anlatılacak. Ünal Aysal yönetiminde bu yapılmış, Dursun Özbek yönetiminde aynı yetkiler alınmış. Ben Dursun Bey’den görevi aldım. Şimdi bu yetkiyi yeniden almam gerekiyor. Bunlar birebir aynı. Ben özel, ek bir şey istemiyorum. Bunlar olması gereken yasal düzenlemeler. Hayır derlerse bir şey yapamayız."

"BİZİM İSTEDİĞİMİZ YETKİLERDE SATIŞ YOK"

"Biz Kalamış’a, Ada'ya başvuracağız. Kemerburgaz için başvuracağız. Hem cezaların kaldırılması, hem de fazlalık ve eksiklerin kaldırılması için başvuracağız. İmar affı çıktı, benim 1 ay içinde başvurmam gerekiyor. Bu istenen düzenlemeler öncekilerle birebir aynı. Duygun Bey'in zamanında satış, devir istenmiş, bizim istediğimiz yetkilerde satış yok."

"ADA'YI BİZ YIKTIRMADIK"

"Biz yetki falan istemiyoruz, Ada'yı biz yıktırmadık. Biz bu problemi kucağımızda bulduk. Göreve geldiğimiz zaman Taç Spor’un da yıkılma durumu vardı, gittik durdurduk ve orası kara geçti. Kasalarında 1 milyon TL paralar var, onu da alacağız çünkü paraya ihtiyacımız var."

"İBB, SEYİRCİLERİN RAHAT DAĞILMASI İÇİN METRO KAPASİTESİNİ ARTIRDI"

"Devletin bize yardımdan başka hiçbir kötülükleri yok. İstanbul Belediyesi seyircilerin rahat dağılması için metronun kapasitesini artırdı. Merdivenleri, turnikeleri genişletecekler. Bunlar hep yeni... İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum."

"GALATASARAY ADASI'NI SATMAYACAĞIZ"

Biz er ya da geç bu davayı kazanacağız ve Galatasaray Adası’nı asla satmayacağız. Burada bir ortaklığa da girmeyeceğiz. Burada irtifak için çalışıyoruz. Ada üzerinde imar, plan-proje yapmamız gerekiyor. İrtifak hakkımız olursa bunu rahatça yaparız. Ecrimisil olursa, demokrasinin kılıcı gibi kaçak yapılar ile karşılaşma ihtimali üstümüzde olur.

"ADA YERİNDE KALACAK"

"Florya ve Riva gitti, elimizde Kalamış, Ada ve Mecidiyeköy Otelleri var diyor...İnsanlar da haklı. UEFA’dan yediğimiz cezalar arasında bazı zararlar var. ‘Mustafa cebinden para çıkar koy’ diyenleri duyuyorum. Bizim desteğimiz taraftardan geliyor. Camia budur. Diğer ise şirket. Ben adayı, oteli ayni sermaye olarak cezadan kurtulmak için koyabilirim. Ada yerinde kalacak, tam tersine ayni sermaye olarak koyduğun için buna düğüm atmış olacaksın."

"İNŞALLAH BU HUKUKEN GALATASARAY'IN KULLANABİLECEĞİ BİR HALE GELECEK"

"16 yıldır bu ada sorunu sürüyor. Biz adayı aldığımız zaman yıkılmış, harap olmuş bulduk.  Bu bir Pirus zaferi oldu. İnşallah bu hukuken Galatasaray’ın kullanabileceği bir hale gelecek. İrtifakı alarak, ecrimisille değil, ada üzerinde çok güzel yapılanmalar yapmamız gerek. İşletmeler, büfeler açar ve sosyal tesis haline getiririz."

"HAYALİM GALATASARAY'I BORÇSUZ BİR HALE GETİRMEK"

Sevgili Fatih Terim, ‘Benim bir hayalim var’ dedi. İnsanı yaşamda iten ana motivasyonlardan biri itibardır. Benim de bütün hayalim Galatasaray’ı borçsuz bir hale getirmek, Galatasaray’ı Avrupa’nın tepesine çıkarmak. Bu hayal, sevgili Fatih Hoca’mın ve taraftarımızın hayaliyle örtüşüyor. Galatasaray’ın dünya çapında bilinirliği, kabul edilişi ve tanınırlığı çok yüksek. Ben bunun çok avantajını görüyorum.

"GALATASARAY İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ"

"Benim 24 saatim kulüpte geçiyor. Gece gündüz çalışıyoruz ve çok az uyuyoruz.Spor yöneticiliği herkesin yapabileceği kolay bir iş değil. ‘Torunların, çocukların var, rahat mı battı sana’ demiyorum değil ama kalkıp elimizi yüzümüzü yıkadıktan sonra Galatasaray’ın genetik kodlarına bürünüyoruz. Gözünüz başka bir şey görmüyor. GS TV’de asgari ücretle çalışanlar, 3 yıl maaş alamayan kameramanlar var. Ozan Kabak 200 bin TL alıyor. Bunları para ile ölçemezsiniz. Bizim 490 çalışanımız, 190’da mağazacılık çalışanımız için geçerli bir şey."

"GOMIS'İN MENAJERİYLE BİRBİRİMİZE GİRDİK"

"Bizim çok değerli bir teknik ekibimiz ve scout ekibimiz var. Siz istediğinizi düşünün ancak ben buna mecburum. Teknik ekip ve scout ekibimiz de en az bizim kadar Galatasaraylı, bunun yarışması olmaz. Transferde bizde başkan ülke ülke gezmez. 6 tane forvetimiz var, pivot santrforumuz yok. Ben transferde menajer görmedim, sadece Gomis’in menajeriyle birbirimize girdik, aşırı talepleri oldu ve olmaz dedik."

"GOMIS GİTMEK İSTEDİ"

"Bizim UEFA ile ilgili sıkıntılarımız vardı, kiralık oyuncular bulmak noktasında sıkıntı yaşadık. Ben transfer noktasında muhatap olmam, bunlar hocama bağlıdır. Tespit edilen yüzlerce oyunculardan bazen hiçbiri olmayabilir. Ben UEFA’ya gittiğim zaman bize TFF’den men alacaksınız dendi, maç düdüğüne kadar korktuk ve hiçbir avukata da 5 kuruş vermedik. Transfer konusunda taraftar ne dese haklı, bir yanlış varsa o bana ait ama teknik heyet ve yönetim elinden geleni yapmıştır. Allah Gomis’İn bahtını ve yolunu açık etsin. Gomis kesinlikle gitmek istiyordu. 150 milyon TL’ye bir stadyum yaparsınız, adam bu paraları alıyor. Gitmek istedi, Allah yolunu açık etsin, inşallah penaltıları kaçırmaz."

"FATİH HOCA İLE TÜM GÖREV SÜRESİNCE ÇALIŞIRIM"

"Fatih Terim çok enteresan bir insan. Bizim için çok değerli bir insan. Post major ve mücbir bir neden olmadıkça ben Fatih Hoca ile tüm görev süresince bir çalışırım. Akhisarspor maçından sonra onun üzüntüsünü gördüm, sosyal medyada söylenenleri gördüm. Bunu yapmayın, biz bir yenilgi ile düşmeyiz."

"EURO 2024 TÜRKİYE'YE VERİLMELİ"

"Biz başarıya endeksliyiz. İki yıl içerisinde bir noktaya, artıya geçeceğiz. İdari anlamda elimizden geleni yapıyoruz, sportif başarı da gelmeli. Sportif başarı gelmezse taraftarın eleştirisine de saygı duymalısınız. Ben de tribünden, kale arkasından geldim. UltrAslan ve taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. Onlar gibi bir seyirci dünyanın hiçbir yerinde yok. Türkiye’de bu kitle desteği var. EURO 2024 bunun için de verilmeli. Ben UEFA’nın yerinde olsam, Türkiye futbol ile yatıp kalkan bir ülke, kesinlikle Türkiye’ye verirdim. İçinde bulunduğumuz coğrafya ile ilgili, ekonomik sıkıntılar oluyor ama bunlar gelir geçer. EURO 2024’ü Türkiye’nin hak ettiğine inanıyorum."

"GRİ GÖRÜNTÜDEN RAHATSIZIM"

"Türk Telekom Stadı, 8-9 yıldır bakıma muhtaç ve bu ciddi bir tutar. Boyanma olayı çok basit ama biz önce ışıklandırmayı düşündük. Bir firma Lokomotiv Moskova maçında deneme yaptı ve hemen hemen bu bitti. Ben bir taraftar olarak gri görüntüden çok rahatsızım. Bu, bu dönem değil ama gelecek dönem programımızda."

"1.8 MİLYON EURO'YA BİR TAKIM KURDUK"

"Basketbol ile ilgili bizi çok eleştirdiler. Transfer yasağını kaldırdık ve çok iyi bir hocayı getirdik. 1.8 milyon Euro’ya bir takım kurduk ve takımımız fena değil. Kadınlarda 500 bin Euro’ya takım kurduk. Borcumuzu 53’ten 33’e getirdik ve ödemeler yaptık. Voleybolda kadın erkek toplam bedel 10 milyon TL."

"NAGATOMO'YU İYİ NİYET ELÇİSİ OLARAK ATAYACAĞIZ"

"Nagatomo çok önemli ve sevilen bir futbolcu. Onu iyi niyet elçisi olarak atayacağız. Yasal prosedürler bitmek üzere. Japonya’nın çok ileride olan bir gazetesi onunla röportaj yapacak. Japon halkı Nagatomo’yu çok seviyor ve Galatasaray maç özetleri Japonya’da yayınalnıyor. Ben bu bilgileri Japonya’nın Ankara Büyükelçisi’nden aldım. İtalyan kulüpleri düzenli olarak Japon futbolcuları transfer ederler, bunu turizm bakanlığı da destekler. Japonya’da müthiş bir forma satışı var. Japonya’da kamp kararı teknik heyete bağlı bir karar. Biz hazırlık maçlarına kesinlikle müdahale etmeyiz."

YERLİ FUTBOLCULAR TL ÖDENMESİ HAKKINDA...

"Biz İstanbul Kulüpleri olarak bir araya geldik. Yasa emrediyorsa uymama gibi bir lüksünüz yok. Yerli futbolcuları mağdur etmeyen, yabancı futbolcu ile arasında uçurumu yapmadan TL olarak ödenmeli dedik. Yabancıların maaşları ise sabitlenmeli ve sigortalamalıyız dedik ama maliyetler çok arttı. Ödemelerimizde 22 milyon artıdayız ama bu aldatıcı. Kredilerimizi sıfırlamamız gerekiyor, keşke az tutsaydık transferlerimizi de kredileri kapatsaydık. Kullandığımız kredilerde 8 ayda 230 milyon TL fazla ödedik."

"KUR FARKLARINI ÖDEDİK..."

"Biz kur farklarını ödedik, 100 milyon TL’lik avantaj sağladık. Mücadele devam ediyor. Ekonominin hassas döneminde 300 milyon TL sendikasyon kredisi alacak kaç holding var, merak ediyorum."

"MODESTE İÇİN GALATASARAY'IN GELECEĞİNİ TEHLİKEYE ATAMAM"

"Elimizde 100 milyon Dolar da olsa transfer yapamayız. UEFA kadromuzu 21 ile sınırlandırdı, bir oyuncu atmamız gerekiyor. Taraftar şunu şunu atın diyecek ama o işler kolay değil. Ben kızdıkları futbolcuları biliyorum, ben de kızıyorum ama açık alanda bir şey demem. UEFA, kesinlikle attığımız her adımı izliyor. Ömer Bayram’ın, Ndiaye’nin, Emre Akbaba’nın transferlerini aynı anda UEFA’ya bildiriyoruz. Biz daha çok kiralık futbolculara yöneldik. Önümüze bir futbolcu geldiği zaman bunların transferi için UEFA sınırlamaları içinde gereğini yapacağımızdan taraftarımız emin olsun. Modeste olmaz. Madem bonservisi elinde, Modeste şimdi hangi takımda oynuyor? Bu riski kimse almaz. Bize bununla ilgili Çin kulübü 2 resmi ihtar çekti. Ben bir forvet için Galatasaray’ın geleceğini tehlikeye atamam."

"BİZE OY VERECEKLERİN ÜYELİĞE ALIMI GİBİ BİR ŞEY OLMAYACAK"

"Bir kız var, babası Galatasaray üyesi, kayınpederi Galatasaray üyesi...Buradan o kıza söylüyorum, onu Galatasaray'a üye yapmayacağız. Buradan itiraz edemezler, çünkü o benim gelinim. Akraba veya bize oy vereceklerin üyeliğe alımı gibi bir şey olmayacak. Bundan emin olsunlar. Bana çok baskı, çok mesaj var. Hepsinin sıraya alıyoruz ve kimseye haksızlık yapmayız."

"FUTBOLCULARIN VE TEKNİK HEYETİN MORALİNİ BOZMASINLAR"

"Futbol çok dinamik. Yönetici olduğunu zaman farkınız üzüntünüzü belli etmemek oluyor. Baskette bir takım kurarsınız, devamlı şampiyon olursunuz. Basket gibi değil, 1 milyar Euro’luk bir takımı 100 milyon Euro’luk bir takım paçavra edebiliyor. Lig sonuncusundan üç tane yiyebiliyorsunuz. Önemli olan Mayıs’taki tablo. Galatasaray, birbirine saldırmamalı. Futbolcuların ve teknik heyetin moralini bozmasınlar. Bize saldırsınlar, biz alışkınız. Ben yönetici olduktan beri bir şeye doyasıya sevindiğimi hatırlamıyorum, mutlaka bir şey çıkıyor."

"YENİ YER KAZANDIRMA KONUSUNDA ÇALIŞMALARIMIZ VAR"

"Galatasaray'a yeni yer kazandırma konusunda çok çalışmalarımız var. Bu da istenilen yetkiler arasında var."

Haber Kaynağı: ASLAN ARENASI

''Çıkan haberlerin esas mesajı şudur...''
Mustafa Cengiz, aldığı çılgın ücreti açıkladı! Gomis gerçeği...

Yorum yapmak için kayıt olun veya giriş yapın.

Adresimiz