29 milyon Euro için kimler gidecek?
FUTBOL

29 milyon Euro için kimler gidecek?

/Admin Admin
01-10-2018
0

Cumartesi günü yapılan Olağanüstü Genel Kuruld'a herkesin gözünden kaçan bir konu dikkat çekti.

Gündemin 5’nci maddesinde yer bütçe revizyonu maddesi. Daha önce 2018 yılı bütçesi; 83 milyon 943 bin 510 lira gelir, 153 milyon 364 bin 333 TL gider olarak 69 milyon 421 bin TL olarak kabul edilmişti.

UEFA ile sıkıntısı olan ve yeni bir yapılandırma anlaşması imzalayan Galatasaray revize ettiği bütçesinde 115 milyon 87 bin 593 lira gelir, 377 milyon 536 bin 437 TL olarak açıkladı. Revize edilen bütçenin gelir-gider farkı eksi olarak 262 milyon 448 bin 884 TL olarak açıklandı.

Bir önceki bütçeye göre zararın 193 milyon TL daha artarak revize olması sonrasında UEFA bu konu hakkında G.Saray’dan bilgi isteyecek. Çünkü bizzat Başkan Cengiz’in de açıkladığı kadarıyla sarı-kırmızılılar sezon sonuna kadar 29 milyon Euro kar etmek zorunda.

Acil 25 milyon Euro

Zararını 139 milyon TL artırarak revize eden Galatasaray’ı yıl sonuna kadar zorlu bir süreç bekliyor… UEFA’ya verilen sözler çerçevesinde 29 milyon euro karla yılı tamamlamak durumunda olan sarı-kırmızılılar bir sermaye artırımı daha yapmak zorunda. Fakat Mecidiyeköy, Hasnun Galip ve Galatasaray Adası için yetki alınamadığı için sermaye artırmak için SPK’nın istediği nakit için kaynak yaratılamamış oldu. Bu da Galatasaray’ın 25 milyon euro nakit bulamazsa bedelli sermaye artırımına gidemeyeceği anlamına geliyor.

Bir diğer sıkıntı ise Ali Koç’un, geldiği gün bedelli sermaye artırımı için 50 milyon Dolar koyacağını açıklamasına ve Ağustos ortasında sonuç beklediğini açıklamasına rağmen henüz SPK’dan Fenerbahçe’ye izin çıkmaması.

29 milyon Euro için futbolcu satışı mı yapılacak?

Mecidiyeköy, Hasnun Galip ve Galatasaray Adası için yetki alamayan Mustafa Cengiz yönetimi yıl sonuna kadar 29 milyon Euro bulmak zorunda. Yoksa UEFA ile imzalanan yapılandırma anlaşması riske girecek. Bedelli sermaye artırımı yapmak için 25 milyon Euro bulamayan yönetimin 29 milyon Euro’yu nasıl sağlayacağı masaya merak konusu. Akıllara gelen maddelerden birisi de futbolcu satışı. Maicon, Belhanda, Feghouli ve Rodrigues’in Ocak ayından itibaren ön satışı yapılarak kasaya sokulacak parayla bu risk bertaraf edilebilir.

Galatasaray liseliye 1200 TL, liseli olmayana 20 bin TL

Olağanüstü genel kurulda gözden kaçan bir başka madde ise üyelikler ödemeleriyle ilgili oldu… 2019’dan itibaren üye yıllık aidatı 400 TL’ye ükseldi. Kulübe giriş rakamları ise A grubu olarak kabul edilen Galatasaray Liseliler için bin 200 TL, E Grubu Üyelik denilen diğerleri içinse 20 bin TL olarak belirlendi. (Fotospor)

İşte Fatih Terim'in önüne giden Porto raporu!
Galatasaray'a Porto maçı öncesi forvetinden iyi haber!

Yorum yapmak için kayıt olun veya giriş yapın.