''Ya şampiyonluk maçı olsaydı!''
FUTBOL

''Ya şampiyonluk maçı olsaydı!''

/Admin Admin
01-10-2018
0

İşte Çakar'ın sözleri:

Var uygulaması doğrularıyla, yanlışlarıyla devam ediyor. Belki hakem hatalarını azaltıyor ama çifte standart büyük tartışma konusu. Mesela Galatasaray-Erzurum maçında Rodrigues'in arkadan formasının çekilip düşürülmesi penaltı. Hakem görmedi. Olabilir, zaten VAR sistemi hakemin göremeyişi üzerine kurulu. Söz konusu pozisyonda VAR hakemi Hüseyin Göçek hiçbir müdahalede bulunmadı. Yine ona göre bu çekilme penaltı değil. Ama bu karar, yani VAR'ın oyunu durdurup hakeme 'tekrar izle' talimatı vermemesi kabul edilebilir gibi değil.

Benzeri pozisyonu daha hafifiyle Trabzon- Kasımpaşa maçında yaşadık. Ama aynı maçta VAR çok doğru bir uygulama da yaptı. Burak Yılmaz ceza sahası çizgisinin hemen yanında yani dışarıda düşürüldü. Hakem Ali Palabıyık penaltı verdi, ama VAR sistemi doğru bir uygulama ile 10-15 saniye içinde Palabıyık'ın bu yanlış kararını düzeltebildi.

Sonuçta baktığımızda VAR, hataları aşağı indiriyor. Ama özellikle şu örneği vermek isterim. Ya Galatasaray-Erzurum maçı şampiyonluk maçı olsaydı ve maç 0-0 bitseydi, Rodrigues'in düşürülmesini MHK, hakemler ve özellikle VAR sistemi spor kamuoyuna nasıl anlatabilecek?

Ahmet Çakar / Sabah

Fatih Terim yeni golcüsünü buldu!
''Forveti kalmadı demek doğru olmaz aslında, halen...''

Yorum yapmak için kayıt olun veya giriş yapın.

Adresimiz